Top News/ Amerika ka ‘pushtuar’ hapësirën / ’Lufta e Ftohtë e satelitëve’, Kina dhe Rusia në ‘ethe’
27/05/2024 11:59

Për qeveritë dhe analistët e sigurisë, sulmi kibernetik nënvizoi se si satelitët mund të bëhen një objektiv kyç gjatë luftës. Ndërsa vendet dhe kompanitë ndërtojnë konstelacione satelitore, një numër në rritje qeverish po konkurrojnë për teknologji që mund të prishë apo edhe të shkatërrojë asetet e kundërshtarëve, jo vetëm në tokë, por edhe në hapësirë. Përfshirë bllokimin e sinjaleve, lazerët me fuqi të lartë për të verbuar sensorët e imazhit, raketat anti-satelitore dhe anije kozmike me kapacitet për të ndërvepruar me të tjerë në orbitë, teknologji hapësinore që ekspertët thonë se fuqitë kryesore si Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina mund t’i përdorin për të synuar satelitët e njëri-tjetrit. Një shembull ekstrem i një arme potenciale të hapësirës u vu në qendër të vëmendjes në fillim të këtij viti kur inteligjenca amerikane sugjeroi, sipas raportimit të CNN, se Rusia po përpiqej të zhvillonte një armë bërthamore kundër satelitëve të vendosur në hapësirë, një pretendim që Moska e ka mohuar. Një armë e tillë mund të ketë ndikime të gjera, shkatërruese, për shembull, mund tyë shkatërrojë satelitët ku bota mbështetet për të parashikuar motin dhe për t'iu përgjigjur fatkeqësive, apo edhe për të ndikuar potencialisht në sistemet globale të navigimit të përdorura për gjithçka, që nga bankat dhe transporti i ngarkesave e deri tek dërgimi i ambulancave. Dhe e gjithë kjo po ndodh në një epokë të re të përqëndrimit në hapësirë, ku SHBA dhe Kina po konkurrojnë për të derguar astronautë në Hënë dhe për të ndërtuar baza kërkimore atje ndërkohë që përparimet në teknologjinë e lëshimit të satelitëve nënkuptojnë një numër në rritje të aktorëve, përfshirë kundërshtarët e SHBA-së. si Koreja e Veriut dhe Irani, që po vendosin asete në orbitë. Dhe ndërsa rivalitetet gjeopolitike rriten në Tokë, ekspertët thonë se Pekini dhe Moska janë gjithnjë e më të interesuar në gjetjen e mënyrave për t'i mohuar SHBA-së, si vendi me më shumë kapacitete të lidhura me hapësirën, në tokë, aftësinë për t'i përdorur ato.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53