Top News – Alarmi i Konfindustrias/ Borxhi publik do shkojë 86% të PBB-së
05/07/2020 12:20

Borxhi publik ne Shqiperi do te tejkaloje nivelin 86% te prodhimit te Brendshem Bruto , duke u rritur ne 19 shkalle ne krahasim me vitin e kaluar . Konfindustria jep alarmin duke e cilesuar kete nje rrezik serioz për qëndrueshmërinë financiare dhe zhvillimin ekonomik të vendit Ky vleresim, është mbështetur në përfundimet e analizës të qëndrueshmërisë makroekonomike të vendit për 6 mujorin e parë të vitit 2020 të kryer nga Qendra e Studimeve të Konfindustrisë. Shkaqet kryesore të rritjes së fortë të peshës së borxhit publik në vitin 2020 janë përkatësisht: – rënia e pritshme prej të paktën 9% e PPB krahësimisht vitit 2019 si pasojë e masave shtrënguese kundër Covid 19, – emetimi i eurobondit 650 milion euro, – detyrimet e papaguara ndaj të tretëve në shumën e të paktën 600 milion euro të raportuara zyrtarisht. Borxhi publik i raportuar në vitin 2019 është afër 9 miliardë euro me vlerë të pranuar 67% të PPB. Qendra e Studimeve të Konfindustrisë vlerëson, se në përfundimin e mësipërm nuk janë përfshirë shumat prej – 2.2 miliard $ të kontratave PPP të nënshkruara deri tani, – kreditë e parashikuara për përballimin e pasojave të tërmetit të vitit 2019, – detyrimet e shtetit ndaj penalizimit në gjykatat ndërkombëtare si në rastin Becchetti në vlerën e mbi 140 milion euro, etj.

Aksident në Fier/ Përplaset nga kamioni dhe një mjet tjetër që vinte pas, humb jetën 50-vjeçari
09/08 23:06
Alkool dhe shpejtësi/ Ndëshkohen disa shoferë, këto janë akset që po monitorohen me radarë
09/08 22:25
Top News – Fundjava e pushuesve/ Fluks në rrugë, policia në alarm
09/08 22:03
Ekspozitë / Në sheshin Skënderbej u projektuan veprat e autorëve më të mëdhenj të impresionizmit
09/08 20:10
Top News – Tërmeti, pandemia dhe qeverisja/ 3 kriza në një vit
09/08 20:05
Kriza e agropërpunimit/ Pasojat e pandemisë, thirrja e ekspertëve: Hani shqip
09/08 20:00
Privatizimi i ARMO-s në Gjykatë/ Prokuroria kërkon pushim të hetimeve
09/08 19:53
6 viktima dhe 136 raste të reja/ Infektime nga grumbullimet në ceremoni festive apo mortore
09/08 19:49
Top News – Berat, eksportuesi i domates/ Rama nxjerr videon
09/08 19:11
Top News – 5 të vdekur, mes tyre një foshnje/ Stuhia në ishullin grek
09/08 19:11
Top News – 6 të vdekur dhe 136 raste te reja/ Covid-19, bilanc tragjik
09/08 17:49
Koronavirusi në Shqipëri/ 136 raste të reja, 6 humbje jete dhe 74 të shëruar në 24 orët e fundit
09/08 16:33
Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Turistë vendas në Apoloni/ Bie numri i të huajve për shkak të mbylljes së kufijve nga pandemia
09/08 15:39
Kundër shembjes/ Durrës, banorët jetuan në shtëpitë e tyre pas tërmetit: Vendimi është arbitrar
09/08 15:37
Vettingu i përmbaruesve/ Paditet Ministrja e Drejtësisë: Po tejkalon kompetencat
09/08 15:34
Rreziku nga temperaturat e larta/ Mjekët: Pushuesit të bëjnë kujdes në plazh …
09/08 15:30
Terrorizoi pushuesit në Tushemisht/ Policia arreston një prej autorëve, në kërkim 3 bashkëpunëtorët
09/08 15:28
Humb jetën skulptori Arben Bajo/ Ishte prekur nga Covid-19, nuk e fitoi betejën me sëmundjen
09/08 15:26
Top News – Covid, mesazhi i mjekes/ ‘Kujdes masat, që t’ia dalim’
09/08 14:59