Top News – Alarm në Itali, bllokohet ChatGPT / Mbledh të dhënat personale në mënyrë të paligjshme
31/03/2023 13:44

ChatGPT, modeli i chatbot i bazuar në inteligjencën artificiale, është ndaluar deri sa të respektojë disiplinën mbi privatësinë. Autoriteti për mbrojtjen e të dhënave personale në itali, ka vendosur me efekt të menjëhershëm, kufizimin provizor të trajtimit të të dhënave të përdoruesve nga OpenAI, shoqëria amerikane që ka zhvilluar dhe menaxhon platformën. Autoriteti për mbrojtjen e të dhënave personale në itali, flet për mungesë informacioni për përdoruesit dhe të interesuarit, të dhënat e të cilëve mblidhen nga OpenAI, po mbi të gjitha për mungesën e një baze juridike që justifikon mbledhjen dhe ruajtjen masive të të dhënave personale me qëllim ‘stërvitjen’ e algoritmeve me të cilat funksionon platforma. Sic kanë dëshmuar verifikimet, informacionet e dhëna nga ChatGPT, jo gjithnjë korrespondojnë me të dhënat reale, duke përbërë kështu një trajtim të pasaktë të të dhënave personale. Vec të tjerash, pavarësisht se shërbimi i referohet përdoruesve mbi 13 vjec, autoriteti ka evidentuar se mungon cdo lloj filtri për verifikimin e moshës. ChatGPT është kthyer në fjalë kyce këto kohë. për të flasin të gjithë, shumëkush me frikë, të tjerë e konsiderojnë revolucionin teknologjik të radhës. Por, Microsoft ka investuar miliarda dollarë në këtë produkt.

Top Channel/ Suedia anëtarësohet në NATO në korrik? Blinken thirrje Turqisë
30/05 22:04
Top News – A po planifikohet vrasja e Putin!/ Ukraina e di në kohë reale se ku është presidenti
30/05 21:10
Top News – Dua Lipa në botën e modës/ Dizenjon koleksionin e parë Versace
30/05 19:26
Top News – Vuçiç dhe Kurti i thonë ‘jo’ BE!/ Dy liderët refuzojnë ftesën për t’u takuar
30/05 19:23
Top Channel/ SHBA “ndëshkon” Kosovën, ambasadori: Anulimi i pjesëmarrjes në Defender 23,pasoja parë
30/05 18:14
Top News – Rama në Bratisllavë e Moldavi / Diskutohet ideja e Macron për Europën
30/05 17:48
Top News – Inteligjenca artificiale na kërcënon/ Flasin vetë krijuesit-Mund të zhdukë njerëzimin
30/05 17:48
Top News- NATO shton trupat në Kosovë / Kontigjent shtesë pas dhunës serbe ndaj KFOR në veri
30/05 17:04
Top Channel/ Mbyllet xhamia, “plasin” protestat në Kinë: Turma përleshet me policinë!
30/05 16:11
Top Channel/ BE e prerë: Të dyja palët kanë faj! Kina del në krah të Serbisë!
30/05 15:13
Top News – NATO, plan për anëtarësimin e Ukrainës / A do të marrë Kievi udhërrëfyesin në korrik?
30/05 14:40
Top News – Edhe Kina mbështet Serbinë: ’Po mbron sovranitetin dhe integritetin territorial’
30/05 14:06
Top News – Politikanë në shënjestër…! Sa e vështirë është të jesh truprojë?
30/05 12:49
Top News – F-16 në këmbim të Suedisë në NATO / Biden flet me Erdoganin, e uron për fitoren
30/05 12:36
Top Channel/ Greqia sërish në fushatë/ Rishpërndahet parlamenti për zgjedhjet e reja
30/05 12:27
Top News – Banda shqiptare me mln euro nga droga / Kapet në Itali, paratë i pastronin në ndërtim
30/05 12:20
Top Channel/ Wagneri rus niset drejt Kosovës, kompania izraelite jep alarmin!
30/05 11:42
Top News – Agjentët humbin jetën në aksident / Anija u përmbys në Lago Maggiore, katër viktima
30/05 11:33
Top Channel/ Borellit i humb durimi: Të patolerueshme aktet ndaj KFOR-it, ulni menjëherë tensionet!
30/05 11:21
Top Channel/ ”Serbia nuk shkel në Kosovë”, Kupchan: “Nuk guxon, s`e lejon NATO”!
30/05 11:20