Top News/ Akuzoi Netanyahun për krime lufte. SHBA, sanksione ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale
22/05/2024 09:55

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale, pas kërkesës së prokurorëve të këtij institucioni për të nxjerrë urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj Kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu. Prokurorët akuzojnë Netanyahun, ministra të kabinetit të tij dhe udhëheqësit e Hamasit nga krahu i palestinezëve për krime lufte në konfliktin e Gazës. Sekretari i Departamentit të Shtetit, Antony Blinken tha se administrata e Presidentit Biden është e gatshme që të punojë me kongresin për ndërmarrjen e sanksioneve të mundshme kundër zyrtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Duke folur në një seancë të Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, Blinken e quajti masën "thellësisht të gabuar" dhe tha se ajo do të ndërlikonte perspektivat e arritjes së një marrëveshjeje për pengjet dhe një armëpushim në konfliktin e Izraelit me Hamasin. Prokurori i gjykatës ndërkombëtare Penale, Karim Khan tha të hënën se kishte baza të arsyeshme për të besuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu, Sekretari i Mbrojtjes i Izraelit dhe tre udhëheqës të Hamasit "mbajnë përgjegjësi penale" për krime të dyshuara lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Top News/ Biden plan të ri për emigrantët/ Do të përfitojnë rreth 500 mijë persona
19/06 09:33
Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25