Top News – Aktakuza e Hagës/ Zbardhet e plotë nga gjykata
06/11/2020 15:15

Aktakuza ndaj ish presidentit të kosovës, Hashim Thaci, kryetarit të PDK Kadri Veseli, Shefit të grupit parlamentar të VV Rexhep Selimi dhe ish kryetarit e parlamentit, Jakup Krasniqi, është publikuar e plotë nga gjykata speciale, në një version të redaktuar, me gjithsej 68 faqe. Ata ngarkohen me krime lufte, ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtimit mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit si burgosjes, akte të tjera çnjerëzore, torturë, vrasje të paligjshme, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, mes marsit 1998 dhe shtatorit 1999. Sipas aktakuzës, krimet dyshohet se janë kryer në disa vende në Kosovë, por edhe në Kukës, Has dhe Cahan në Shqipëri “dhe u kryen nga anëtarë të “UÇK” kundër civilëve dhe personave që nuk merrnin pjesë aktive në luftime”. Viktimat ishin persona që shiheshin si kundërshtarë të UÇK-së; serbë, romë dhe ashkalinj; katolikë; civilë që dyshoheshin për bashkëpunim me autoritetet; shqiptarë që ishin anëtarë ose përkrahës të LDK ose partive të tjera; shqiptarë që nuk iu bashkuan ose nuk përkrahnin UÇK-në etj. Nga marsi 1998 deri në shtator të 1999, të akuzuarit dhe kanë patur si qwllim të marrin kontrollin në gjithë Kosovën, me çdo mjet, përfshirë frikësimin, keqtrajtimin, dhunimin dhe eliminimin e kundershtareve”. Pjesëtarë të tjerë “të ndërmarrjes së përbashkët kriminale janë Azem Syla, Lahi Brahimaj, Fatmir Limaj, Sylejman Selimi, Rrustem Mustafa, Shukri Buja, Latif Gashi dhe udhëheqës të tjerë politikë dhe ushtarakë të UÇK-së”. Aktakuza pretendon se Thaçi, Veseli, Selimi dhe Krasniqi, personalisht kanë marrë pjesë në “kërcënime, marrje në pyetje, keqtrajtimin dhe ndalimin e kundërshtarëve”. Në korrik 98, pas një sulmi të UÇK-së në Rahovec dhe rrethinë, ishin marrë peng civilë serbë, dhe në operacion ishin përfshirë, Thaçi, Veseli e Selimi.

Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Ndalet shiu, gjendja drejt normalizimit
12/01 15:16
Top News – Vjosa Osmani kundër KQZ/ E drejta e votës nuk kushtëzohet me telefonata
11/01 23:06
Në Kosovë nis fushata/ Në tubime nuk po respektohen masat anti covid
11/01 19:46
Reshjet e dendura në Kosovë/ Shembet ura në Kamenicë
11/01 19:14
Top News – Kosova përballet me përmbytje/ Hoti, do të ndihmojmë familjet e dëmtuara
11/01 18:23
Nis fushata në Kosovë/ Partitë nxitojnë para hapjes zyrtare dhe pa masa anticovid
11/01 13:06
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Moti i keq, vështirësi në shumë rajone
11/01 12:29
A mund të bëhet deputet Albin Kurti? Drejtuesja e KQZ në Kosovë nuk e ka ende një përgjigje
09/01 13:00
Ish-deputeti i LDK-së, deklaratë shokuese: Duan të më eleminojnë vrasës me pagesë nga Shqipëria
08/01 15:29
Top News – Sa do kushtojnë zgjedhjet në Kosovë!/ KQZ merr vendimin, nis regjistrimi i subjekteve
08/01 14:55
Kosova voton në ditën e dashurisë/ Vjosa Osmani në listën e VV, nisin diskutimet për aleancat
07/01 19:35