Top News – Aksidenti tragjik me 288 viktima / Kryeministri premton ‘ndëshkime të ashpra’
04/06/2023 12:26

Njerëzit që do të shpallen fajtorë për aksidentin vdekjeprurës me trena, në lindje të Indisë, do të “ndëshkohen ashpër”, ka thënë kryeministri indian, Narendra Modi. Të paktën 288 persona janë vrarë dhe më shumë se 800 janë plagosur, në incidentin e së premtes në rajonin Odisha. Në incident janë përfshirë dy trena me pasagjerë dhe një tren me mallra. Ekipet e kërkim-shpëtimit e kanë përfunduar punën, derisa zyrtarët kanë thënë se janë gjetur të gjithë pasagjerët e bllokuar dhe të plagosur. Modi e ka vizituar vendin ku ka ndodhur aksidenti, dhe gjithë ngjarjen e ka cilësuar “të rëndë”. Ai është takuar edhe me disa të plagosur në spital, dhe është zotuar se Qeveria e tij nuk do të lë “gurë pa lëvizur për të gjetur trajtim”, për ta. Ende nuk është e qartë se çka e ka shkaktuar këtë incident, i cili është përshkruar si aksidenti më i rëndë i këtij shekulli në Indi. Rreth 2.000 pasagjerë besohet se kanë qenë në dy trenat e përplasur. India e ka regjistruar një incident të rëndë me trena edhe më 1981, kur një tren i stërngarkuar pasagjerësh ka dalë nga binarët dhe ka rënë në një lumë – në periudhë cikloni në rajonin Bihar – duke lënë të vdekur të paktën 800 njerëz.

Top News – Zjarr në bordin e një trageti në Itali, evakuohen pasagjerët dhe personeli
30/09 15:55
Top News – Zbrazet Nagorno-Karabaku, armenët etnikë largohen nga rajoni
30/09 15:48
Top Channel/ Çimkat pushtojnë Parisin, ndërhyjnë autoritetet: “Nuk shpëton asnjë”!
30/09 15:47
Top News – Si u mashtrua shqiptarja në Greqi? I morën mbi 8 mijë euro
30/09 15:41
Top Channel/ Emigrantja humb jetën në punë! Një shqiptare u masakrua nga makineria e mishit në Greqi
30/09 15:28
Top News – Zelensky zbulon arritjet: Ukraina po krijon flotën e parë detare të dronëve
30/09 15:27
Top News – ‘Prodhoni armë në Ukrainë’, Zelensky josh industrinë e mbrojtjes
30/09 15:26
Top News – Vrasja e reperit Tupac, Policia e Las Vegasit arreston një 60-vjeçar
30/09 15:26
Top News – Vetëvritet ish-bashkëshorti I Klodiana Vafës/ Pas divorcit vrau nënën e dy fëmijëve
30/09 15:00
Top Channel/ Sulmi në Kosovë, e përfshirë Moska? “Armët mund të kenë ardhur nga Rusia”!
30/09 14:44
Top News- Deputeti holandez kërkesë NATO/ ‘Koha për një përgjigje shumë të fortë ndaj Serbisë’
30/09 12:11
Top Channel/ Grekët të shkatërruar pas përmbytjeve katastrofike, tmerr edhe në Nju Jork!
30/09 12:10
Top Channel/ ”Mos e zgjasni”, Këshilltar i Bidenit paralajmëron Serbinë: Tërhiqni urgjent trupat!
30/09 12:02
Top Channel/ Me Rusinë apo BE-në, Sllovakia vendos sot: Zgjedhjet mund t`i fitojë kandidati pro-rus!
30/09 12:00
Top Channel/ Sky Shield, Gjermania kërkon mburojë ajrore për Europën!
30/09 11:36
Top News – Vdekja tragjike e shqiptares në Greqi/50 vjeçarja u pre nga makineria e mishit
30/09 10:56
Top Channel/ Vrasja e Tupac, arrestohet një I dyshuar pas 27 vitesh
29/09 23:21
Top News – Rumania reagon ndaj dronëve rusë, dërgon systemet e mbrojtjes ajrore në kufi me Ukrainën
29/09 23:06
Top News – NATO shton forcën ushtarake në Kosovë, Britania konfirmon një battalion të tërë
29/09 23:05
Top News – OSBE, ‘notë kaluese për 14 majin’/ ‘Por, abuzimi shtetëror e presioni, shqetësues’
29/09 22:22