Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06/2023 12:21

Një agjent i FBI-së i cili kishte punuar për Rusinë gjatë kohës së Bashkimit Sovjetik, i njohur si një nga spiunët që shkaktoi më shumë dëme në historinë e SHBA-së, u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut. Robert Hanssen u gjet i vdekur në burgun e sigurisë maksimale në Kolorado mëngjesin e të hënës. 79-vjeçari kishte marrë para dhe sende të vlefshme, si gurë të çmuar, në një vlerë prej mbi 1.4 milion dollarësh nga rusia. 300 agjentë kishin punuar për të hetuar rastin e tij. Ai u dënua në vitin 2002 me burg të përjetshëm për spiunazh. Shkaku i vdekjes së tij nuk është konfirmuar ende nga autoritetet. Hanssen jetonte në një shtëpi modeste me katër dhoma gjumi në periferi të Virxhinias me gruan dhe gjashtë fëmijët e tij përpara arrestimit. Për shkak të rolit të tij në FBI, ai kishte akses në informacione të klasifikuara dhe në vitin 1985 filloi aktivitetin e tij kriminal, duke dërguar materiale në Rusi dhe ish-Bashkimin Sovjetik. Hanssen, i cili u bë oficer i FBI-së më 12 janar 1976, përdorte pseudonimin “Ramon Garcia” kur komunikonte me bashkëpunëtorët e tij rusë.

Top Channel/ Vrau të miturin në acid, vdes kryemafiozi Italian: Ra në koma të pakthyeshme!
25/09 12:54
Top Channel/ Deputeti gjerman “përplaset” me Vucicin: “Vrasja e njerëzve, një krim i tmerrshëm”!
25/09 12:11
Top Channel/ “I pakorruptuar e homoseksual”, Stefanos Kasselakis zgjdhet kreu i ri i Syriza në Greqi
25/09 12:02
Top Channel/ ”Mos u gënjeni”, analisti amerikan: “Sulmi ndaj Policisë së Kosovës, nuk ishte spontan!
25/09 11:59
Top News – Kumbari i fundit i mafies siçiliane / Vdes në qeli Messina Denaro, i dënuar me burg
25/09 10:12
Top News- Kosova mbyll operacionin në Veri/ Të paktën 3 të vdekur, pjesë e grupit serbë dhe rusë
24/09 22:22
Top Channel/ Gruri “çan” bllokadën. Anija e dytë e nisur nga Ukraina mbërrin në Turqi
24/09 21:15
Top News – Frikë nga spastrimi etnik/ 120 mijë armenë largohen nga Nagorno-Karabakh
24/09 20:50
Top News – ‘Irani bërthamor, i papërgjegjshëm’/ SHBA për bisedimet e programit të Teheranit
24/09 18:56
Top News – Plani gjerman për emigrantët / Italia reagon ashpër-Jo ndihmë për trafikantët
24/09 18:55
Top Channel/ Gërvalla kundër Borrell: E turpshme, asnjë fjalë kundër terroristëve që vrasin policët
24/09 18:14
Top News – ‘Dorëzohet’ Armenia / Pranon të ulet në bisedime me Azerbajxhanin
24/09 16:29
Top News – ‘Ëndrra amerikane’ vazhdon…/ Dyndje emigrantësh në kufirin SHBA-Meksikë
24/09 15:47
Top News- Forcat izraelite bastisin kampin Nur Shams/Vriten 2 palestinezë, mes tyre lufëtari i Hamas
24/09 13:53
Top News – Sulmi me raketa në Sevastopol/ Kievi pretendon se shkaktoi viktima dhe të plagosur
24/09 13:03
Top Channel/ Dënohen rrëmbyesit shqiptarë / Morën peng një italian në Londër
24/09 12:39
Top Channel/ Nuk ndalen emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë, qeveria merr masa për parandalim
24/09 11:49
Top Channel/ Kërcënuan mbylljen e qeverisë amerikane, Biden “qorton” republikanët ekstremë
24/09 10:48
Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20