Top News – Aeroportet më të rrezikshme në botë/Të bukur e të frikshëm, pilotët me licenca të posaçme
15/08/2022 21:50

Kur një aeroport u ndërtua në ishullin në mes të atlantikut, Shën Helena, ai u konsiderua fillimisht aeroporti më i padobishëm në botë. Kjo për shkak se era që fryn gjithnjë mbi pistën e tij në majë të një kodre e bënte shumë të rrezikshme uljen e avionëve. Sot, aeroporti funksionon por është i kategorisë C, cka do të thotë se pilotët duhet të trajnohen vecanërisht për tu ulur atje. E ky nuk është i vetmi aeroport i tillë. Më poshtë, do tju prezantojmë disa prej aeroporteve më të mahnitshme por edhe më të frikshme në të njëjtën kohë, në botë. Ata që shkojnë me pushime në Madeira, e dinë se ishulli është i famshëm për uljet e vështira të avionëve, e madje disa herë këta të fundit nuk munden të ulen fare në pistë. Vendosja e aeroportit në terren të lartë do të thotë turbulenca dhe erë e fortë, që shpesh pengon avionët të ulen. Për më tepër pista fillon në njërin skaj të kodrinës dhe mbaron në skajin tjetër.

Top News – BE kërkon ‘tavan’ për importet e gazit. Diskutohet mundësia! Të shmangim rritjen e çmimit
05/10 14:47
Top News -Pret flokët para Parlamentit Evropian. Deputetja suedeze, mbështetje për protestat në Iran
05/10 14:46
Top Channel/ Nobeli në Kimi, ja shkencëtarët që vlerësohen për punën në ndërtimin e molekulave
05/10 14:45
Top News – Rusi-SHBA, përballje frontale! Moska paralajmëron Uashingtonin për armët në Ukrainë
05/10 14:42
Top Channel/ ‘Emigrantët do kthehen nga erdhën’, Britania do forcojë skemën e Ruandës
05/10 14:41
Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04
Top News – Shi raketash!/Ukraina sulmon me artileri ushtrinë ruse
05/10 10:29