Top News – 98 pro shkarkimit të Presidentit/ ‘Opozita’ i jep PS-së votat kundra Metës
07/05/2021 16:49

13 vota më shumë se kuorimi I nevojshëm siguroi mazhoranca për të miratuar Komisionin Hetimor I cili do të punojë për një muaj për të grumbulluar prova për të shkarkuar Presidentin e Republikës Ilir Meta. Me 98 vota pro mori Partia Socialsite për shkarkimin e Presidentit, të siguruara nga opozita parlamentare. Pori shin vetëm 6 vota kundër dhe një abstenuim nga këta të fundit. Ralf Gjoni, pavarësisht se gjatë fjalës së tij mbajti qëndrim kundër kësaj iniciative, nuk kundërshtoi gjatë votimit por abstenoi. Kundër kanë votuar vetëm Elda Hoti, Artur Roshi, Lefter Maliqi I cili në këto zgjedhje kandidoi për deputet në listën e LSI në qarkun e Beratit, Kujtim Gjuzi, Fatjona Dhimitri si edhe Adriatik Alimadhi, i cili edhe gjatë mbkedhejeve të komisionit të ligjeve ka mbajtur të njëjtin qëndrim. Kjo është hera e dytë që merret iniciativa për të shkarkuar Ilir Metën nga posti I Presidentit ndërsa këtë herë, me miratimin e komisionit hetimor, kjo çështje do të shkojë deri në fund për të iu drejtuar në finale Gjykatës Kushtetuese. Kuvendi miratoi me 97 vota pro gjithashtu edhe përbërjen e Komisionit Hetimor, me kryetar Alket Hysenin, nënkryetar Myslim Murrizin, sekretare Klotilda Bushka dhe 6 anëtarët, Vasilika Hysi, Elena Xhina, Spartak Braho, Halil Jakimi, Nikolin Staka, Arlind Çarçani ndërsa Zëvendësues do të jenë Ermonela Felaj, Xhemal Qefalia dhe Eugen Bojaxhi.

Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51
Top Channel/ Naureda Llagami paraqet në Kuvend raportin e KLGJ
14/06 15:49