Top News/ 9 mijë trupa të NATO-s në ‘këmbë’ / Fillon BALTOPS, stërvitja më e madhe e kohërave
19/06/2024 12:02

Nga 7 qershori, rreth 9 mijë ushtarë nga 20 vende të natos kanë marrë pjesë në stërvitjet ushtarake në detin Baltik. Stërvitja, e quajtur Baltops, mbahet cdo vit, nga 1971 dhe do të zgjasë deri të enjten, më 20 gusht. Këtë vit, Baltops ka arritur një numër rekord trupash dhe mjetesh të angazhuara. Për të parën herë, ka marrë pjesë në këtë stërvitje edhe suedia, me të drejtat e plota të një anëtari të natos, edhe pse në të shkuarën ka qenë e pranishme po ashtu. Stërvitja përfshin simulimin e deminimit në det, individualizimin e nëndetëseve dhe provave të zbarkimit. Vendet pjesëmarrëse në Baltops janë Belgjika, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Italia, Letonia, Lituania, vendet e ulëta, Norvegia, Polonia, Portogalia, Romania, Spanja, Suedia, Turqia, mbretëria e Bashkuar dhe SHBA. Në stërvitje janë angazhuar 9 mijë trupa dhe qindra mjete, rreth 50 anije të marinës dhe 45 avionë dhe helikopterë. Stërvitjet trupave të marinës, aeronautikës dhe atyre tokësore do të mbahen në suedi, në ishullin Gotland, në lituani, në poloni, në gjermani dhe në detin Baltik. Rajoni konsiderohet shumë sensibël që prej fillimit të luftës në ukrainë, për shkak se mban gazsjellës të rëndësishëm që kalojnë atje nga rusia dhe norvegjia, drejt gjermanisë, polonisë dhe vendeve të tjera evropiane.

Top Channel/ Të shtëna në Greqi, tre të plagosur! 70 të arrestuar pranë stadiumit të Panathinaikos
13/07 22:38
Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08