Top News – 80 ditët që rrënuan një qytet / Mariupoli, dikur i lulëzuar, sot…një gërmadhë
18/05/2022 14:13

Pas thuajse tre muajsh sulme të pandalura, Mariupoli ka rënë. Ushtria ukrainase thotë se misionet e saj luftarake në portin e rrethuar kanë përfunduar. Më shumë se cdo qytet tjetër ukrainas, Mariupoli është bërë simbol i brutalitetit të sulmit rus dhe kokfortësisë së rezistencës ukrainase. Më 23 shkurt, jeta në qytet, ecte normalisht, si cdo ditë tjetër. Por, një ditë më pas, gjithcka u shkretua. Qyteti u vendos nën zjarr. E ndërsa konflikti u intensifikua, të shtënat e armëve të zjarrit nisën të dëgjoheshin në qytet. Banorët u ngujuan ku mundën. Shumëkush u largua në kohë, të tjerë mbetën pas. Rusët po afroheshin...Jeta u përmbys tërësisht. Nga dita në ditë, bëheshin më të pakëta edhe rezervat e ushqimeve, ato të ilaceve, etj. “Jetonim si njerëz primitivë”, tregon një banor i qytetit...”Këpusnim degë pemësh, bënim zjarr dhe gatuanim aty. Kam dëgjuar që shumëkush hante edhe pëllumba”. Ishte një rikthim në erën e gurit... Brenda pak javësh, mariupoli u rrënua dhe u gjunjëzua. Ushtria ruse e rrethoi duke sulmuar edhe furnizimet me energji dhe ujë të pijshëm. Nuk u kurfsye as materniteti dhe një avion bombardoi teatrin e qytetit mbi të cilin ishte vendosur një shenjë që tregonte se aty kishte civilë. I gjithë qyteti, infrastruktura, sistemi i furnizimit, logjistika, furnizimet me energji, u shkatërruan brenda pak ditësh.

Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top Channel/Shpërthejnë zjarret në Turqi, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht!
25/06 15:06
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26
Top News-‘BE dhe NATO, luftë kundër Rusisë!’/Lavrov reagon pasi Ukraina mori statusin e kandidatit
25/06 11:24
Top News- A kanë dështuar sanksionet/Rusia ka fituar më shumë nga gazi se vitin e kaluar
25/06 11:22
Top Channel/Shkupi vendos afate: Propozim të ri nga Franca deri në 30 qershor!
25/06 11:20
Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33