Top News – 76 vjetori i çilirimit/ Homazhe në varrezat e Dëshmorëve
29/11/2020 12:18

Në ditën e 76 vjetorit të çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë gjatë luftës së dytë botërore, krerët më të lartë të shtetit kanë bërë homazhe pranë monumentit “Nënë Shqipëri” në Varrezat e Deshmorëve të kombit. ashtu si një ditë më parë në ditën e Flamurit ishin të gjthë bashkë të Vlorë në ceremonië e zhvilluar pranë monumentit të Pavarësië, presidenti Ilir Meta, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, kryeministri Edi Rama, edhe në 29 nëntor ata kanë qenë bashkë në ceremoninë zytare të zhvilluar në Tiranë. Por pavarësisht se ishin në të njëjtin aktivitet Meta dhe rama nuk patën asnjë përshendeteje mes tyre Ashtu siç edhe pritej në ceremoninë për 76 vjetorit të çlirimit munguan përfaqësuesit e opozitës, pasi kreu i PD Lulzim Basha e zyrtarë të tjerë të saj bënë homazhe një ditë më parë pranë monumentit nënë Shqipëri. Prej 30 vitesh e djathta pretendon se çilirimi i vendit dhe fundi i luftës ka ndodhur në 28 nëntor 1944 dhe, në 28 nëntor festohen prej tyre edhe pavarësia dhe dita e clirimit Nderkaq kreu i shtetit në mesazhin e tij në mbyllje të homazheve vuri theksin se kjo ditë përvec nderimit të atyere që dhanë jetën në mbrojte të atdheut, na nxjerr si detyre që të vazhdojmë të edukojmë me ndjenjat e patriotizmit fëmijët dhe bezin e ri sipas kreut të shtetit në këtë situatë detyre e të gjithëve është ndalja e largimit të të rinjve dhe shpopullimi i vendit në përgjithësi.

Rama flet për përmbytjet/ Kryeministri: Hec i Skavicës mbyll kapitullin e frikës
15/01 15:18
Top News – Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Skavica, zgjidhja finale për kaskadën e Drinit
15/01 15:12
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 15:06
Shembet rruga e re e “Salillarit”/ Çorovodë-Përmet, KLSH zbuloi shkeljen e projektit që në 2019
15/01 15:04
Ndëshkohen me gjobë 361 shtetas që u konstatuan pa maska
15/01 15:00
Top News – Si u shua familja nga Kosova/ Aksidenti me 4 të vdekur, shpëtoi vetëm vajza
15/01 13:12
I vënë flakën makinës në Durrës/ Ndërhyn zjarrfikësja, shpëton banesa e dy makina
15/01 13:02
Top News – Ngrica e borë në rrugë/ Bulqizë, vështirësi për lëvizjen e mjeteve
15/01 13:01
Top News – Vështiresi në Qafë Thanë/ Lëvizja e mjeteve vetëm me zinxhirë
15/01 13:00
Top News – Biden nuk humbet kohë…/ Prezanton paketën stimuluese prej 1.9 trilionë usd
15/01 12:53
Vonesat për mallrat në port/ Ankohen drejtuesit e kamionëve në Durrës
15/01 12:51
Aksidenti në Tiranë, një i lënduar/ Pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë çastet e përplasjes
15/01 12:51
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 12:50
Probleme në rrugë dhe me energjinë/ Reshjet e dëborës izolojnë fshatrat e thellë në Korçë
15/01 12:50
Fier/ Makina del nga rruga në përpjekje për të shmangur një tjetër automjet
15/01 12:42
Bulqiza nën disa cm dëborë/ Në rrugë ka akull. Kalohet me zinxhirë
15/01 11:51
Rrogozhinë, tokat kthehen në kënetë nga përmbytjet
15/01 11:47
Top News – Izolohen disa zona në Korçë/ Trashësia e borës arrin mbi 30 cm
15/01 11:01
Top News – Tiranë, aksidenti i frikshëm/ Pamjet, kalimtarja shpëton për mrekulli
15/01 11:01
Bulqizë/ Situatë e rënduar nga reshjet e dëborës, qarkullimi i automjeteve i vështirë
15/01 10:38