Top News – 6 viktima në universitet/ Çmenduri në Rusi, studenti hap zjarr në kampus
20/09/2021 20:46

Një person i armatosur vrau gjashtë persona dhe plagosi 28 të tjerë në një universitet në qytetin rus të Permit. Sulmuesi shkoi në kampus të hënën në mëngjes dhe filloi të qëllonte me breshëri. Studentët dhe mësuesit u izoluan brenda ndërtesës së universitetit, ndërsa të tjerët u panë duke ulëritur dhe duke u hedhur nga dritaret. Autoritetet thanë se sulmuesi, një student në universitet, u plagos dhe u ndalua nga policia. Ministria e Brendshme ruse tha se sulmuesi u qëllua gjatë një shkëmbimi zjarri me një oficer policie, i cili ishte një nga të parët që mbërriti në vendin e ngjarjes. Ai çarmatosi sulmuesin, i cili kishte një armë dhe një thikë. Në një deklaratë, Presidenti Vladimir Putin e quajti sulmin "një humbje e madhe jo vetëm për familjet që humbën fëmijët e tyre, por për të gjithë vendin". Incidenti ndodhi në Universitetin Shtetëror të Permit, i vendosur rreth 1,300 kilometra në lindje të Moskës. Një profesor në universitet tha se studentët filluan të hidheshin të tmerruar jashtë ndërtesave. Studentë të tjerë u mbyllën në klasa në një përpjekje për t'i shpëtuar sulmuesit. "Ishim reth 60 persona në klasë. Ne e mbyllëm derën dhe e bllokuam me karrige," tha një student për agjencinë e lajmeve Reuters.

Top Channel/ Escobar i prerë: Jo politika nacionaliste në Ballkan, çelësi është pajtimi etnik!
27/10 12:06
Top News – Rusia kërcënon Moldavinë / Ndalon gazin për shtetin më të varfër në Evropë
27/10 11:54
Top News – Rrugët si lumenj, sheshi Duomo një liqen/Katania e gjitha nën ujë, mbytet një 53 vjeçar
27/10 11:48
Top News – Pas gjashtë muajsh sulmon ISIS / Pentagoni ngre alarmin-goditje edhe në tokë amerikane
27/10 11:43
Top Channel/ SHBA dritë jeshile: lejohet hyrja e shtetasve të huaj përmes transportit ajror
27/10 11:38
Top News – Çfarë po ndodh me mbretëreshën / Nuk do të marrë pjesë në samitin për klimën
27/10 11:16
Top Channel/ Mesiç: Situata në rajon si “fillimin e luftrave”! Por serbëve tani i thyejnë hundët”
27/10 11:15
Top Channel/ Ukraina “i tregon dhëmbët” Rusisë me dronët më të fundit turq!
27/10 11:10
Top Channel/ Ekspertët gjermanë : Infektimet do shtohen, duhen më shumë vaksinime të treta
27/10 11:08
Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10 21:50
Top Channel/ Sudanezët pro qeverisë civile protestojnë kundër grushtit ushtarak
26/10 21:49
Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10 21:48
Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10 21:47
Top News- Pandemia gjunjëzon Europën / Kontinenti më shumë se 1.6 milion të infektuar cdo javë
26/10 21:01
Top News- Deklarata e kryeministrit europian / Paralajmëron nisjen e Luftës së Tretë Botërore
26/10 19:56
Top Channel/ Kryeparlamentarja me shkollë nate në krye të parlamentit në Gjermani
26/10 19:55
Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10 19:25
Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10 17:26
Top News- Po nxit përplasje në Bosnjë / SHBA presion Vuçiç: Të mbështesim për aq kohë sa…
26/10 17:17
Top Channel/ Mafia e limonadave: E pabesueshme, kontrabanda që po “bën namin” në Portugali!
26/10 16:04