Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05/2021 16:18

Një 23 vjecare në Itali është nxjerrë nga spitali pasi kishte marrë gjashtë doza të vaksinës së Pfizer, gabimisht. Studentja ëhstë në gjendje të mirë pasi ka marrë vaksinën dhe ka përdorur vetëm paracetamol pas injeksionit. Në vend që ti injektonte vetëm një dozë në krah, studentes, një infermiere në spitalin Noa në Toskana, gabimisht i injektoi të gjithë shishen, që mban ekuivalenten e gjashtë dozave. Infermierja e kuptoi menjëherë gabimin dhe njoftoi pacienten por edhe një mjek. Vajza u mbajt nën vëzhgim në spital për 24 orë por mjekët konfirmuan se ajo nuk kishte manifestuar efekte anësore për shkak të dozës së madhe. Një zëdhënëse e spitalit tha se mjekët do të vazhdonin të monitoronin reagimin imunitar të pacientes. Ata do të marrin kampionë gjaku rregullisht dhe do të përcaktojnë nëse ajo do të marrë një dozë të dytë vaksine në vijim apo jo. Vajza ishte klasifikuar për vaksinim para të tjerëve në grupin e saj të moshës, pasi ishte një praktikante në departamentin e psikologjisë në spital. Në fillim të prillit, vaksinat u bënë të detyrueshme për të gjithë punonjësit e shëndetësisë në itali. Studime të mëparshme për të testuar overdozat e vaksinës së pfizerit kanë qenë të kufizuara në vetëm katër doza.

Top News – Tërmet në Stamboll, banorët në panic/ Nuk pati dëme, por shtëpitë u boshatisën
20/06 18:46
Top News – Pas takimit mes Biden e Putin/ ‘Zbutet’ rusia, kthen ambasadorin në SHBA
20/06 18:45
Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04