Top News/5 policë të Kosovës ‘peng’ në Serbi/’Vuçiç po poshtëron veten’, Prishtina akuzon: Hakmarrje
18/04/2024 11:41

Qeveria e Kosovës bëri të ditur se 10 pjesëtarë të policisë së Kosovës u ndaluan në Serbi nga autoritetet serbe për t'u marrë në pyetje, në mesin e tyre edhe Zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Policisë, Dejan Jankoviç. Pesë policë ndërkohë u liruan, ndërsa pesë të tjerë akoma po mbahen nga autoritetet serbe. Sipas Ministrisë së Brendshme të Kosovës, pjesëtarët e policisë janë shqiptarë dhe serbë të Kosovës dhe ata u ndaluan "në kalimet kufitare Merdare, Jarinje, Dheu i Bardhë dhe në kufirin mes Kroacisë dhe Serbisë". Policët nuk ishin duke kryer detyra zyrtare. Gjatë së mërkurës, gjashtë autobusë nga Kosova u ndaluan përreth 20 orë nga policia serbe në kufirin Kroaci-Serbi, për t'u liruar më vonë pas marrjes në pyetje nga policia serbe. Qytetarët kosovarë po ktheheshin nga vendet perëndimore. Autoritetet kosovare u bënë thirrje qytetarëve që të shmangin me çdo kusht kalimin nëpër territorin e Serbisë dhe të përcjellin me vëmendje "situatën e tensionuar të sigurisë”. Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë, përmes një deklarate, hodhi poshtë pretendimet për ndalimin e autobusëve nga Kosova. "Në kufi po kryhen kontrolle për të rritur sigurinë, gjë që mund të shkaktojë vonesa”, thuhet në një deklaratë të saj. Autoritetet e larta të Kosovës dhe Bashkimi Evropian, reaguan ndërkohë menjëherë pas situatës së krijuar me qytetarët e Kosovës, duke akuzuar Serbinë për shkelje të marrëveshjes së lirisë së lëvizjes. Dy krerët e shtetit të Kosovës, Presidentja dhe kryeministri, thanë se autoritetet serbe, po bëjnë "hakmemrren”, pas votimit të së martës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës ku Kosova tashmë është një hap më afër anëtarësimit në këtë organizatë. Presidentja Vjosa Osmani tha, se "Serbia po hakmerret ndaj qytetarëve duke i mbajtur peng në pikat kufitare, duke i frikësuar, konfiskuar dokumente dhe duke i privuar nga ushqimi. Një njeri është përgjegjës për këtë, Aleksandar Vuçiq", tha Presidentja. Ndërsa kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha se "ndalimi i qytetarëve në kufi është shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut”.

Top Channel/ Më 22 maj votim në shtatë qendra zgjedhore në RMV, Ahmeti: E rrezikshme
19/05 12:26
Top News/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin/ ‘Ndaloni provokimet me emrin, kam informuar BE-në’
18/05 19:21
Top News/ Finlanda ‘shuplakë’ BE-së për Kosovën: Qasje e njëanshme, Serbia shkak për destabilitet
18/05 16:53
Top News/ Me kapele dhe duar në xhepa, çfarë po bënte shqiptari para se të vriste gruan në Greqi
18/05 15:55
Top News/ Kosova mbetet jashtë agjendës së KiE/ Franca: Çështja mund të shkaktojë përçarje në BE
17/05 14:53
Top News/ Greqia paralajmëron RMV-në/ ‘Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës’
17/05 12:42
Top Channel/ Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë! Mitsotakis: Do kenë pasoja të rënda mes dy vendeve
17/05 12:34
Top News/ Asociacioni, ‘mision i pamundur’ / Escobar: Duhej të kishim insistuar më shumë
17/05 12:29
Top News/ Escobar lë detyrën, rrëfen pengun/ ‘Duhej të kisha këmbëngulur më shumë për asociacionin’
17/05 11:17
Top News/ Emri rikthen tensionet Greqi-RMV/ Mitsotakis: Respektoni dispozitat e marrëveshjes
17/05 11:06
Top News/ Anëtarësimi i Kosovës në KiE/ Vuçiç: I kemi duart e lidhura, britanikët kanë një truk
17/05 10:12
Top News/ Rrëfehet bashkëshorti vrasës/ 50-vjeçari: Pasi e vrava shkova e piva disa birra
16/05 22:22
Top News/Çështja e emrit, Shkupi sfidon Athinën/Mickovski në krah të presidentes: Ndaloni kërcënimet
16/05 20:32
Top News/Asociacioni, Vuçiç: Një mashtrim/Presidenti serb e quan përpjekje jo serioze draft-statutin
16/05 19:12
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Arrestohet bashkëshorti, video e sherrit mes tyre
16/05 17:20
Top News/ Bie numri i emigrantëve/ Ballkani, jo më rruga e preferuar për klandestinët
16/05 16:54
Top News/ Kurti ia thotë në sy Vuçiçit: Na dorëzo Milan Radoiçiç dhe grupin e tij paramilitar
16/05 15:10
Top News/ Mitsotakis reagon për vrasjen e shqiptares/ Thirrje grave që të denoncojnë dhunën
16/05 13:08
Top News/ Rama-Kurti, të ndarë në një tryezë. Dy Kryeministrat në samitin BE-Ballkani Perëndimor
16/05 10:16
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Kishte paditur për dhunë partnerin, por nuk u nda nga ai
16/05 09:24