Top News – 3 paga shtesë, punë 17 ditë në muaj/ Privilegjet që iu hoqën kontrollorëve të stresuar
08/04/2021 21:33

65 kontrollorët e trafikut ajror që pezulluan punën, duke paralizuar aeroportin e vetëm ndërkombëtar të vendit, kërkonin rikthimin e pagës në nivelet fillestare të 4.400 dollarëve, aq sa c`e kishin përpara një viti. Rrogat e tyre u përgjysmuan për shkak të pandemisë, por kontrollorët vendosën të mos e pranonin më këtë gjendje, e të hidheshin në veprim. Një lëvizje kjo pas të cilës ministrja Balluku pa një prapavijë politike, edhe pse vetë punonjësit e Albcontrol këmbëngulnin se situata po bëhej stresuese për ta, e kjo i shkaktonte vështirësi në punë. Se fundi, mesohet se paga e bollshme për standartet shqiptare, nuk ishte i vetmi privilegj që ata gëzonin. Kontrollorët, sipas raporteve në media, merrnin aktualisht 2.400 dollarë në muaj, teksa punojnë vetëm 17 ditë në muaj. Ata marrin 15 paga në vit, pasi pjesë e privilegjeve që gëzojnë janë edhe tre paga shtesë, e sipas përllogaritjeve, përpara pandemisë një kontrollor merrte në fund të vitit si bonus gati 13 mijë dollarë. Ata përfitonin dy kontrolle të plota mjekësore falas në vit, kanë kryer trajnime të ndryshme nëpër botë, ndërsa pushimet i kalonin në vende që përfshinin dhe ishujt ekzotikë. Kreu i Sindikatës së Pavarur të Kontrollit të Trafikut Ajror Armando Fezga, përgjegjësja e turnit Flora Ndreca dhe Muhin Mezini janë tre kontrollorët që u ndaluan nga policia me akuzën e shpërdorimit të detyrës për bllokimin e aeroportit të Rinasit. Ne rastin e tyre, provë janë konsideruar edhe bisedat me njëri tjetrin në Whatsapp ku diskutohej organizimi i grevës, edhe pse ata vetë e mohojnë një gjë të tillë.

Balla takim me banorët në Xhyrë: Beteja kryesore e 25 prillit është Drejtësia
10/04 13:13
Top News – Basha nga Peshkopia/ ‘Uragan i shpresës, e rrënuan dibrën ekonomisht!
10/04 13:08
Basha me intelektualët dibranë: Financime europiane për të arsimuar dhe punësuar rininë
10/04 12:54
“Vaksina ime të shkojë për Suelën”, gazetarja e TCH apelon për personat me aftësi të kufizuar
10/04 12:51
Do të vaksinohen edhe 60 vjeçarët/ Qendrat shëndetësore vijon procesin i vaksinimit të të moshuarve
10/04 12:51
Pukë, në pranga sekseri dhe nën hetim drejtuesi i LSI. Premtonin para për votat
10/04 12:51
Një nga organizatorët e grevës shantazhoi vartësit që nuk pranuan të mbyllin kullën
10/04 12:50
Qeveria vijon masat për të plotësuar vendet bosh në kullën e kontrollit në Rinas
10/04 12:44
Top News – Lekë në këmbim të votes/ Pukë, hetohet drejtuesi i LSI, arrestohet sekseri
10/04 12:36
Aktivistët u kapën me lekë në makinë e akuzohen se po blinin vota, reagon LSI
10/04 12:32
Veliaj me ministren Balluku në Kombinat: Do jetë qyteti i ëndrrave!
10/04 12:01
Meta:Deri më 26 prill jam në Vlorë,ftova për darkë Gjiknurin nuk erdhi! Detyrohet nga Rama të shpifë
10/04 11:49
Top News – Jepet masa e sigurisë për ‘rebelët’/ Avokati i kontrollorëve, ‘ moralisht i dërrmuar’
10/04 11:31
Top News – Porti i ri turistik i Sarandës/ Rama-do realizohet në fund të mandatit të 3-të
10/04 11:23
Top News – Lajm i trishtë! Humb jetën nga covid gazetarja e njohur
10/04 11:13
Manastirliu: Dy ditët e ardhshme vijon vaksinimi masiv në grupmoshën mbi 60 vjeç
10/04 11:06
Top News – Letër 9 institucioneve shtetërore/ Meta ka nivel risku, zbatoni ligjin për zgjedhjet
10/04 11:03
Top News – Tre kontrollorët e ndaluar/ Nis seanca për masën e sigurisë
10/04 10:59
Top News – Balluku, turqit e grekët nuk punuan/ ‘Trafikun ajror po e kontrollojnë shqiptarë’
10/04 10:58
Rama sulmon Presidentin: Meta, kandidat zyrtar i partisë së tij në Vlorë! Bën fushatë skutave
10/04 10:47