Top News/ 25 vite burg për tentativë zjarrvënieje / Rusia dënon ashpër të riun ‘tradhëtar’
20/05/2024 13:42

Një gjykatë në Siberi dënoi një banor vendas me 25 vjet burg të hënën për një sërë krimesh, duke përfshirë tradhtinë dhe tentativën për zjarrvënie të një zyre rekrutimi ushtarak. Prokurorët në një gjykatë ushtarake në Novosibirskut, akuzuan Ilya Baburin, se u përpoq të digjte zyrën e regjistrimit me një koktej Molotov me urdhër të një personi të paidentifikuar nga Ukraina. Gjykata gjithashtu e shpalli atë fajtor për vënien e zjarrit në një shkollë muzikore lokale, cka e ka kategorizuar si një akt terrorizmi. Baburin, i identifikuar në mediat e pavarura ruse si specialist IT-je, është 24 vjeç. Avokati i tij, kishte deklaruar se nuk kishte prova për përfshirjen e Baburin në incidentet e përshkruara nga gjykata, në të cilat nuk u raportuan viktima. "Ai nuk vrau, nuk përdhunoi dhe nuk grabiti askënd. Edhe sipas aktakuzës, askush nuk u dëmtua nga veprimet e tij", tha avokati Vasily Dubkov.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15