Top News/ 21 qershor, apo 17 korrik! / Dilemat e afateve të mandatit të Sali Berishës
20/06/2024 15:21

Ish-kryeministri Sali Berisha, vijon të jetë në masën e sigurisë ‘arrest shtëpie’ duke mos marrë pjesë kësisoj në seancat plenare apo punimet e Kuvendit. Në të tilla kushte mandati i tij i deputetit është në pikëpyetje. Por kur është afati i fundit për mbarimin e mandatit të deputetit, pasi rregullorja parashikon humbjen e mandatit nëse deputeti nuk paraqitet për 6 muaj radhazi në Kuvend. Seanca e fundit në të cilën ish-kryeministri mori pjesë ishte ajo para masës shtrënguese ndaj tij, më 21 dhjetor 2023. Nëse e nesërmja e kësaj date do të llogaritej si fillimi i mungesës së Berishës, data 21 qershor do të rezultonte edhe limiti për djegien e mandatit. Por krahas kësaj mundësie, ka edhe një tjetër interpretim. Përfaqësuesit ligjor të ish-kryeministrit, seancën e datës 17 janar, në të cilën nuk mori pjesë Berisha, si datë të fillimit të këtij afati 6 mujor, e për rrjedhojë, data 17 korrik përllogaritet si afati i fundit për Berishën, të cilit nuk i është dhënë leje nga gjykata të lërë arrestin e shtëpisë për të qenë në seancat plenare.

Top News/ “Beleri të hënën drejt Strasburgut”/ Mediat greke: Leja iu dha pas presioneve
13/07 12:14
Top News/ Operacion antidrogë në Krujë/ Në pranga 12 persona, policia kontroll në banesa
13/07 11:28
Top News/ Parcela me kanabis në Mirditë/ Prangoset një nga autorët, në kërkim bashkëpunëtori
13/07 11:27
Top News/ Aktivizohen 9 vatra të reja zjarri, zjarrfikësit ‘luftojnë’ me flakët
13/07 11:26
Top News/ Humb jetën polici në Elbasan/ Po ndihmonte qytetarin të ndërronte gomën e makinës
13/07 11:07
Top Channel/ Asgjësohen 374 bimë kanabis sativa, sekuestrohen 2 armë gjahu! Në pranga 27-vjeçari
13/07 10:56
Top News/ Mbollën bimë narkotike në fshatrat e Krujës/ Arrestohet 12 persona, 4 në kërkim
13/07 10:54
Top Channel/ Gjykata e Tiranës masë “arrest në burg” për 16 persona, pamjet nga megaoperacioni
13/07 10:45
Top News/ Skandal në Vlorë, policët rrihen me qytetarët në mes të turistëve
13/07 10:41
Top News/ Aksion në Mirditë/ Arrestohet kultivuesi i drogës, nën hetim kryeplaku i fshatit
13/07 10:35
Top Channel/ Grushte dhe shqelma/ Plas sherri mes policëve të Vlorës dhe disa të rinjve
13/07 10:22
Top Channel/ Berisha: Mbrëmë u bëmë shumica numerike? Kur do jetë protesta e radhës?
12/07 22:56
Top Channel/ Alarmante! Temperaturat e larta rindezin zjarret tek fusha e mbetjeve urbane të Vlorës
12/07 22:01
Top Channel/ Të fotografosh Kadarenë! Albumi i Roland Tashos, foto e fundit me kostum popullor
12/07 19:59
Top Channel/ Rikthehet rezonanca manjetike/ Një defekt inxhinjerik pengoi punën për ekzaminimet
12/07 19:49
Top News/ Denoncimi nga Himara- Bregdeti është mbytur nga fekalet, askush nuk ndërhyn
12/07 19:38
Top Channel/ Berisha ankohet në Strasburg! Kërkon lirinë: Drejtësia shqiptare nuk më dëgjoi
12/07 19:34
Top Channel/ Shuhen 4 vatrat e zjarrit në Malin e Gjerë! Zjarrfikës e vullnetarë në luftë me flakët
12/07 19:15
Top Channel/ Digjen mbetjet në Vlorë! Tymi shqetëson pushuesit, zjarrfikësit: E kemi nën kontroll
12/07 19:13
Top Channel/ Olsi Rama në SPAK/ Reagon vëllai i kryeministrit: Dhashë shpjegimet e mia për Xibrakën
12/07 19:12