Top News – 1500 bomba bërthamore deri në 2035-ën / Pentagoni, ‘frikë’ nga Kina: Po fuqizohet shumë
30/11/2022 14:55

Arsenali i armëve bërthamore të Kinës ka kapërcyer shifrën 400 në një fraksion kohe që më herët nuk ishte imagjinuar nga SHBA – thotë një raport i fundit i Pentagonit, sipas të cilit, Pekini po fokusohet tek përshpejtimi i zgjerimit të tij bërthamor ndërsa tenton të sfidojë SHBA si superfuqia më e madhe në botë. Në 2020-ën, SHBA përllogariste se kina kishte më pak se 200 armë bërthamore dhe priste që arsenali të dyfishohej brenda një dekade. Por vetëm dy vite më vonë, kina duket se e ka arritur këtë objektiv dhe mund të ketë rreth 1500 mbushje bërthamore deri në 2035-ën nëse vazhdon me këto ritme. Raporti për fuqinë ushtarake të Kinës për vitin 2022, u publikua një ditë më parë dhe nënvizon zgjerimin e përshpejtuar të kapaciteteve bërthamore të Pekinit në vitet e shkuara. Vendi me popullatën më të madhe në botë po përdor ushtrinë e tij si një mjet për të krijuar një sistem ndërkombëtar që mbështet këndvështrimin e saj për botën duke përbërë edhe sfidën më të madhe për sigurinë kombëtare të shteteve të bashkuara – nënvizon raporti.

Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29
Top Channel/ Në prag-shpërthimi “fucia e barutit”: Rinisin përplasjet palestinezo-izraelite!
27/01 12:10
Top Channel/ Asteroidi “prek” Tokën: Kalon më afër se satelitët!
27/01 12:09
Top News – Rusia: Sanksionet e SHBA, ‘absurde’ / Po godasin biznesin e kompanive të huaja
27/01 12:07
Top News- Ukraina i shpall luftë armikut tjetër të saj / Qeveria e Zelenskit në kurs anti-korrupsion
27/01 12:03
Top Channel/ Arrestohet agjenti gjerman: Punonte për Moskën, zbulohet dhe bashkëpunëtori!
27/01 11:57
Top News – I afrohet frikshëm Tokës… / Asteroidi sa një furgon, vetëm 3600 km larg
27/01 11:53
Top News – 8 shpërthime pranë centralit bërthamor / Frikë për më të keqen, më i madhi në Evropë
27/01 11:48
Top News- Tani, luftë me NATO-n dhe Perëndimin / BE paralajmëron: Rusia çon pushtimin në tjetër fazë
27/01 11:42