Top News/ 1200 ushtarë rusë të vrarë në 24 orë / ’Beteja për Kharkivin’ po i kushton shumë Putinit
20/05/2024 11:43

Vladimir Putin po pëson humbje të rënda në fushën e betejës ndërsa trupat e tij përparojnë në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv. Rreth 1,210 trupa ruse humbën jetën në 24 orë kur trupat ruse u derdhën nga përtej kufirit për të pushtuar qytezat strategjike rreth Harkivit. Qyteti në verilindje të Ukrainës është nën bombardime të vazhdueshme nga zjarri i artilerisë, raketat dhe sulmet me dron të rusisë. Por krerët ushtarakë ukrainas thonë se sulmi rus po vjen me një çmim të tmerrshëm. Përveç humbjes së trupave, në luftime të ashpra u shkatërruan edhe 16 tanke dhe 48 sisteme artilerie. Ukraina ndërkohë ka ndërmarrë një sulm me dronë në krimenë e aneksuar nga rusia, duke fundosur një minahedhës të Flotës ruse të Detit të Zi. Ajo gjithashtu shënjestroi një rafineri të madhe ruse të naftës në Tuapse me një dron kamikaze. Një numër i madh trupash ruse janë mbledhur në kufirin pranë Harkivit, por ekspertët thonë se Rusia nuk ka numrat e duhur për të pushtuar qytetin. Forcat mbrojtëse kanë vijuar ndërkohë të zbrapsin sulmet, pavarësisht se më të pakëta në numër dhe më të keq-armatosura. Gjeneralët thanë se trupat ruse po përparonin drejt Vovchanskut dhe qyteteve pranë Kharkiv.

Top News/ F16-at po vijnë në Ukrainë, çështje ditësh / Çfarë ndikimi do të kenë në rrjedhën e luftës
13/06 11:41
Top News/ Pushtimi rus i Ukrainës dëmton planetin/RAPORTI: Përshpejton emergjencën globale të klimës
13/06 11:31
Top News/ Spiunët rusë mes nesh…’Gëlojnë’ në Evropë, aktivitet i shtuar në Gjermani
13/06 11:31
Top News/ Liderët e G7 mbildhen në Itali/ I japin 50 mld dollarë Ukrainës nga asetet e ngrira ruse
13/06 09:31
Top News/ Pekini ‘pushton’ Europën me elektriket. BE vendos taksa të larta për makinat kineze
12/06 23:00
Top Channel/ Greqia “përvëlohet”! Kamerat termike regjistrojnë temperatura ekstreme në Athinë
12/06 22:30
Top Channel/ Merr flakë ndërtesa ku strehoheshin punëtorët e huaj, humbin jetën 49 persona në Kuvajt
12/06 22:26
Top News/Izraeli i vrau komandantin e lartë. Hezbollahu nis hakmarrjen, breshëri raketash nga Libani
12/06 22:00
Top Channel/ Sot në krye të bashkisë, kush është politikani italian që vite më parë vrau shqiptarin
12/06 21:43
Top News/ OKB shton edhe përdhunimet. Krimet izraelit ndaj palestinezëve në Gaza
12/06 21:00
Top News/ Vrasjet në Gaza, krim kundër njerëzimit / OKB: Izraeli dhe Hamasi kryen krime lufte
12/06 17:22
Top News/ Pakt kundër të djathtës ekstreme/ Macron i bën apel partive rivale: Të bashkohemi!
12/06 17:20
Top News/ Bota e kinemasë mban zi për vdekjen e aktorit të famshëm francez Philippe Leroy.
12/06 16:15
Top News/ Zjarre, përmbytje dhe valë të nxehti…Ja çfarë e pret Evropën, moti ekstrem vazhdon
12/06 15:07
Top Channel/ I kërkuan një nxënësi marrëdhënie seksuale në grup, pushohen nga puna dy mësuese
12/06 14:46
Top News/ Britanikët pendohen për BREXIT-in / Vetëm 24 për qind duan të qëndrojnë jashtë BE
12/06 14:45
Top News/ Hungaria nuk do të bllokojë NATO-n/Stoltenberg ‘bind’ Orban, ‘po’ mbështetjes për Ukrainën
12/06 13:56
Top Channel/ Prekëse! Mes lotëve e të bërtiturave vajza puth babanë e torturuar në burgjet izraelite
12/06 13:16
Top Channel/ Asnjë shpresë se do gjendeshin, si mbijetuan motër e vëlla në pyllin me arinj për 4 net
12/06 13:12
Top Channel/ Edhe Gjermania “kundër” Kurtit? Ambasadori: Shpronësimi në veri, jo sipas ligjit!
12/06 12:25