Top News/ 100-vjeçari martohet në Normandi, veterani amerikan gati për një tjetër “betejë”
30/05/2024 22:10

Amerikanët Harold Terens dhe Jeanne Sëerlin shprehen të bindur se dashuria e tyre është "më e mirë se ajo e Romeo dhe Zhuljetës". Ai është 100 vjeç, kurse ajo është 96 vjeç dhe do të martohen muajin tjetër në Francë, ku dhëndri ka shërbyer gjatë Luftës së Dytë Botërore. Veterani i Forcave Ajrore të SHBA Terens do të nderohet më 6 qershor në një përkujtim të 80-vjetorit të zbarkimit në Normandi, operacioni historik i Aleatëve që ndryshoi rrjedhën e luftës. Por dy ditë pas këtij aktiviteti Haroldi dhe Jeanne do të shkëmbejnë unazat e tyre afër plazhit aty ku mijëra ushtarë dolën në breg, por jo të gjithë mbijetuan. Ceremonia d otë drejtohet nga kryebashkiaku. "Është një histori dashurie siç nuk e keni dëgjuar kurrë më parë," siguron Terens AFP. "Ai është një djalë i pabesueshëm, më pëlqen gjithçka rreth tij," thotë Sëerlin për të fejuarin e saj.

Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11
Top Channel/ “Përbindësh”! 19-vjeçari qëllon për vdekje të atin e të ëmën, më pas vret veten me armë
18/06 12:03
Top News/ Dronët kamikazë, ferr flakësh në Rusi / Ukraina godet depozitat e naftës, sulm mbresëlënës
18/06 12:03
Top Channel/ Nga Japonia, mbërrin një sëmundje “e re”: Infeksion i tmerrshëm, vdekshmëria 30%!
18/06 12:02
Top News/ Rutte drejt postit të kreut të NATO-s / Hungaria nuk e kundërshton më kandidaturën
18/06 11:58
Top News/ Për një ‘rend të ri botëror’…Putin në Korenë e Veriut, bisedime me Kim Jong un
18/06 11:58
Top News/ ‘Luftë’ në kufirin mes Koreve / Trupat e Kim Jong un hyjnë sërish në Korenë e Jugut
18/06 11:55
Top Channel/ NATO kundër Kinës, Stoltengerg: Pasoja nëse nuk ndryshon kurs me Rusinë!
18/06 11:32
Top Channel/ “Kush është i martuar me amerikanë, nuk dëbohet”: Plani i Biden “gëzon” emigrantët!
18/06 11:31
Top Channel/ S`ka dritë jeshile për krerët e rinj të BE-së: Dështon takimi
18/06 11:30
Top News/ Dështojnë bisedimet për drejtuesit e BE. PPE në Bruksel ‘u shtohet oreksi’ për poste
18/06 11:12
Top News/ NATO paralajmëron Kinën/ Stoltenberg- Nëse mbështet Rusinë, përballu me pasojat
18/06 09:36
Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06 22:48
Top News/ Armët bërthamore përplasin Rusinë me NATO-n…përshkallëzohen tensionet
17/06 22:35
Top Channel/ Ndryshimet e Tokës/ Bërthama rrotullohet më ngadalë, ndryshon gjatësinë e ditës me…
17/06 22:32
Top News/ Treni pasagjerëve përplaset me atë të mallrave, pesë viktima, dhjetëra të plagosur
17/06 22:03