Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06/2023 12:14

Autoritetet indiane bënë thirrje që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në spitale, pasi 275 persona humbën jetën në përplasjen hekurudhore më vdekjeprurëse të vendit në më shumë se dy dekada. Incidenti vdekjeprurës hekurudhor i 2 qershorit, kur një tren pasagjerësh goditi një tren mallrash të palëvizshëm, doli nga shinat dhe goditi një tren tjetër pasagjerësh që lëvizte në drejtim të kundërt. Pas përpjekjeve të vazhdueshme për të shpëtuar të mbijetuarit dhe për të pastruar dhe riparuar dëmet, trenat rifilluan të qarkullojnë në këtë zonë në lindje të Indisë. Deri në mbrëmjen e të hënës, rreth 100 trupa nuk ishin identifikuar ende, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shëndetësisë Shtetërore për ajgencinë e lajmeve, Reuters. Ai nënvizoi se autoritetet po përpiqen të siguronjnë kontejnerë me ngrirje për të ndihmuar në ruajtjen e trupave. Hetimet për incidentin tashmë kanë nisur dhe raportimet paraprake tregojnë se një problem në sinjalistikë ka çuar në përplasje. Përplasja e tre trenave në mbrëmjen e së premtes, është përshkruar si aksidenti më i rëndë me trena në Indi, këtë shekull. Më shumë se 1.000 persona janë plagosur dhe janë dërguar në spitale.

Top Channel/ Zelensky nuk kandidon më në 2024-tën? Deklarata e Zonjës së Parë!
25/09 15:16
Top Channel/ Blinken “krah” Kosovës: Sulmet të papranueshme, palët t`i kthehen dialogut!
25/09 15:07
Top News – Polonia akuzon Gjermaninë / Po tenton të ndërhyjë në zgjedhjet e saj parlamentare
25/09 14:58
Top Channel/ Polonia, akuza Gjermanisë: “Po tenton të ndërhyjë në zgjedhjet tona”!
25/09 14:49
Top News – Misioni i suksesshëm / ‘Xhevahiri’ i NASA për të zbuluar si lindi jeta në Tokë
25/09 14:26
Top Channel/ Moska: Po vëzhgojmë nga afër gjendjen në veri – Vucic takon ambasadorin rus!
25/09 14:24
Top News – Nis eksodi, rrezik spastrimi etnik / Mijëra armenë ‘në arrati’ nga Nagorni Karabaku
25/09 14:22
Top News – Hollivudi ‘merr frymë’ sërish / Skenaristët përfundojnë grevën, arrihet marrëveshje
25/09 14:16
Top Channel/ Vrau të miturin në acid, vdes kryemafiozi Italian: Ra në koma të pakthyeshme!
25/09 12:54
Top Channel/ Deputeti gjerman “përplaset” me Vucicin: “Vrasja e njerëzve, një krim i tmerrshëm”!
25/09 12:11
Top Channel/ “I pakorruptuar e homoseksual”, Stefanos Kasselakis zgjdhet kreu i ri i Syriza në Greqi
25/09 12:02
Top Channel/ ”Mos u gënjeni”, analisti amerikan: “Sulmi ndaj Policisë së Kosovës, nuk ishte spontan!
25/09 11:59
Top News – Kumbari i fundit i mafies siçiliane / Vdes në qeli Messina Denaro, i dënuar me burg
25/09 10:12
Top News- Kosova mbyll operacionin në Veri/ Të paktën 3 të vdekur, pjesë e grupit serbë dhe rusë
24/09 22:22
Top Channel/ Gruri “çan” bllokadën. Anija e dytë e nisur nga Ukraina mbërrin në Turqi
24/09 21:15
Top News – Frikë nga spastrimi etnik/ 120 mijë armenë largohen nga Nagorno-Karabakh
24/09 20:50
Top News – ‘Irani bërthamor, i papërgjegjshëm’/ SHBA për bisedimet e programit të Teheranit
24/09 18:56
Top News – Plani gjerman për emigrantët / Italia reagon ashpër-Jo ndihmë për trafikantët
24/09 18:55
Top Channel/ Gërvalla kundër Borrell: E turpshme, asnjë fjalë kundër terroristëve që vrasin policët
24/09 18:14
Top News – ‘Dorëzohet’ Armenia / Pranon të ulet në bisedime me Azerbajxhanin
24/09 16:29