Top News – 1 milionë vdekje/ OBSH: Virusi mund të goditet!
29/09/2020 14:13

Tashmë është zyrtare: pandemia e koronavirusit ka marrë mbi një milionë jetë njerëzish nëpër botë, e konfirmuar kjo nga universiteti prestigjioz John Hopkins. Sipas të njëjtit institucion, vdekjet në SHBA, Indi e Brazil përbëjnë gati gjysmën e totalit. Per me teper, ekspertë theksojnë se ndonëse kjo shifër mund të duket frikësuese, të dhënat e reale të jetëve të humbura ka shumë gjasë të jenë edhe më të larta se kaq. E gjithë kjo vjen 10 muaj pasi koronavirusi u shfaq për herë të parë në Wuhan të Kinës. Sekretari i përgjithshëm i Organizatës se Kombeve te Bashkuara, António Guterres e përshkroi bilancin e vdekjeve si “agonizues”. OBSH-ja megjithatë u përpoq t`I japë situatës edhe ca doza optimizmi. Zëdhënësja e saj, Margaret Harris tha e se ka ende shpresë. “ Gjëja e vetme pozitive për këtë virus është se ai mund të goditet, është një virusi të cilin mund ta shtypim, nuk është si gripi”, theksoi ajo.

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56