Top News/ 1.8 mld euro për ushtrinë. Qeveria hap thesin, shifra më e madhe për forcat ajrore
13/04/2024 21:18

Qeveria propozon shpenzimin e gati 10 për qind të prodhimit të brendshëm bruto në dekadën e ardhshme për të forcuar ushtarakisht vendin. Shifra prej 1.8 miliardë euro është pjesë e strategjisë afatgjatë të qeverisë shqiptare, ku parashikohet që brenda një dekade ushtria të përforcohet me armatime dhe rritje pagash. Qëllimi është që deri në vitin 2033, qeveria të shpenzojë 2.8 për qind të prodhimit të brendshëm bruto për mbrojtjen, duke tejkaluar ndjeshëm kufirin e vendosur nga NATO. Në rilindjen e ushtrisë parashikohet që qeveria do të investojë në armatime modern, ku përfshihen dronët pa pilot, krijimin e sistemit anti-dron apo blerjen e helikopterëve të rinj Black Haëk. Nga vlera e parashikuar e investimeve, Forcat Ajrore do të marrin fondet më të mëdha ndjekur nga ato detare dhe më pas tokësore, ndërsa pas nuk mbetet as komanda mbështetëse. Strategjia përfshin një rijetësim të bazave ushtarake ku pritet do të investohet në garnizonet Zall-Herr, Ferraj e Pezë Helmës. Në listën e investimeve është edhe zhvillimi i infrastrukturës pritëse dhe akomoduese portuale dhe aeroportuale në Porto Romano dhe bazën detare Pash Aliman. Përveç bazës së NATO në Kuçovë pritet të modernizohet edhe Bazës Ajrore Farkë.

Top Channel/ Del VIDEO, ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit
29/05 22:16
Top News – Sulmi ndaj avokatit Mëngjesi, Rithemelimi/ Duan ta trajtojnë si rastin Rasha
29/05 22:15
Top News/ Zjarr në Spitalin e Shkodrës, përfshihen nga flakët depot e barnave
29/05 22:13
Top News- Berisha: Sokol Mëngjesi u sulmua nga një grup kriminal, donin ta vrisnin
29/05 22:00
Top Channel/ Përfshihet sërish nga flakët spitali i Shkodrës, pacientët në panik
29/05 21:59
Top News/ U përfshi nga flakët, dalin pamjet brenda spitalit të Shkodrës pas fikjes së zjarrit
29/05 21:56
Top News- Dhuna ndaj avokatit, Berisha- Goditje e mirëfilltë politike
29/05 21:45
Top News- Berisha nuk tërhiqet dhe pse policia zbardhi ngjarjen- Mëngjesin donin ta vrisnin
29/05 21:35
Top News – Kushtet e BE për reformën në administratën shqiptare/ Meritokraci dhe vlerësim
29/05 20:47
Top News – Pas pagave, rritje pensionesh/ Rama pranon kritikat e ekspertëve ndërkombëtarë
29/05 20:41
Top News – ‘Ekspozimi i korrupsionit, sukses i drejtësisë’/ Rama flet për hetimet në administratë
29/05 20:38
Top News – Paga 900 euro, nga muaji korrik/ Rama- Në një vit, 400 mln lekë për punonjësit
29/05 20:38
Top News – Ndryshon orari i administratës/ Rama – Sjellim fleksibilitet për punonjësit
29/05 20:37
Top News/ Zjarr në spitalin e Shkodrës, flakët përfshinë katin e nëntokës, panik tek pacientët
29/05 20:34
Top News/ Administrata, 900 euro pagë nga korriku/ Orar fleksibël e vlerësim performance për punonjësit
29/05 20:09
Top News/ Fitoi gjyqin por nuk u pagua/ Zbardhet sulmi ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, 5 autorë
29/05 20:05
Top Channel/ Fituesit e përkthimit letrar, nga 12 aplikime zgjidhen 6 autorët e veprat që mbështeten
29/05 19:56
Top Channel/ BBVIP 3 after party/Banorët dhe produksioni festojnë suksesin e një tjetër reality show
29/05 19:53
Top Channel/ Masat për turizmin Shkodër, autoritetet dhe operatorët kërkuan ndalimin e punimeve
29/05 19:50
Top Channel/ Rama: Paga mesatare 900 euro, rritja nis në korrik. Do rishikohen edhe pensionet
29/05 19:40