Top News – ‘Shpërthen’ lia e majmunëve / Zbulohet edhe në tre vende të tjera për të parën herë
25/05/2022 12:40

Emiratet e Bashkuara Arabe, janë bërë shteti i parë i Gjirit Persik, që ka regjistruar një rast të lisë së majmunëve. Gjithashrtu Republika Çeke dhe Sllovenia raportuan rastet e tyre të para ditën e djeshme duke iu bashkuar 18 vendeve të tjera për të zbuluar virusin jashtë bazës së saj të zakonshme në Afrikë. Sipas BBC, ky numër pritet të rritet edhe më tej, por ekspertët thonë se rreziku i përgjithshëm për popullatën e përgjithshme mbetet i ulët. Shpërthime të virusit janë gjetur në Evropë, Australi dhe Amerikë. Simptomat shpesh përfshijnë ethe dhe skuqje por infeksioni zakonisht është i butë. Në Emiratet e Bashkuara Arabe, zyrtarët shëndetësorë njoftuan se një rast ishte zbuluar në një udhëtar që kishte vizituar së fundmi Afrikën perëndimore dhe tani po merr trajtim mjekësor. Autoritetet atje thonë se janë "plotësisht të përgatitur" për të trajtuar çdo shpërthim, duke shtuar se protokollet e mbikëqyrjes së hershme për zbulimin e sëmundjes ishin në fuqi. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), thotë se virusi mund të përmbahet me përgjigjen e duhur në vendet jashtë Afrikës ku zakonisht nuk zbulohet. Jashtë Afrikës tani ka 237 raste të konfirmuara dhe të dyshuara të lisë së majmunëve.

Top News – Turqia heq bllokadën në NATO/ Suedia dhe Finlanda drejt anëtarësimit
28/06 23:01
Top Channel/Turqia heq bllokadën mbi Suedinë e Finlandën, arrihet marrëveshja për NATO-n!
28/06 22:04
Top Channel/ SHBA gati të ndërhyjë për Shqipërinë: “E zgjidhim ne çështjen me Sofjen”!
28/06 21:36
Top News- Skocia gati të shkëputet nga Britania/Edinburgu do të mbajë referendumin për pavarësi
28/06 21:28
TopNews-Spiunët rusë ‘ngrenë në këmbë’ Bullgarinë/Dëbon 70 diplomatë që punonin për shërbimin sekret
28/06 20:36
Top News-SHBA ndërmjetëson hapjen e negociatave/Bisedimet me Shqipërinë, kyçe për sigurinë e Europës
28/06 20:32
Top Channel/ 20 mijë infektime në ditë në Greqi, në 24 orë kanë humbur jetën 16 persona
28/06 19:27
Top News- Rusia u kërkon ndihmë bullgarëve/Mblidhni donacione për ushtarët rusë në Ukrainë
28/06 18:55
Top News-Putin mund të sulmojë vendet europiane/Ministri britanik paralajmëron luftë jashtë Ukrainës
28/06 18:54
Top News- Erdogan i dhuron 3 dronë Ukrainës/‘Bayraktar’ në frontin luftës kundër Rusisë!
28/06 18:52
Top Channel/ ”Na dijnë për robotë..”, linjat ajrore probleme me stafin-“Trazirat” kërcënojnë pushimet!
28/06 18:48
Top Channel/Jo vetëm fjalë, G7-ta “hedh para”: Plan Marshall për Ukrainën, miliarda për të tjerë!
28/06 18:20
Top News-‘Ukraina të dorëzojë armët brenda ditës!/Rusia ultimatum Zelenskit për fundin e luftës
28/06 17:47
Top Channel/ Rrëzohet kontenieri me gaz helmues në Jordani, 13 viktima
28/06 15:38
Top News – Hakmarrja e Putinit ndaj Bidenit / Rusia sanksionon gruan dhe vajzën e presidentit
28/06 15:18
Top News – A do t’i kthehet Putini Kazakistanit? / Pasi të ‘mbyllë hesapet’ me Ukrainën…
28/06 15:17
Top News – Britania është në prag të Luftës / Një moment si i 1937-ës! Paralajmëron shefi i ushtrisë
28/06 15:08
Top Channel/ Mbyllet samiti i G7, liderët: Nuk do i ndalim sanksionet ndaj Rusisë
28/06 15:06
Top News – Shkrihen akujt mes Erdogan dhe Biden / Takohen në Madrid, F-16 dhe Rusia në axhendë
28/06 14:55
Top News – 101 vjeç, dënohet roja e kampit nazist / Pesë vite në qeli…a do të dalë më që andej?
28/06 14:52