Top Channell/ Shembet kështjella mijëra vjeçare në Turqi. Ishte pasuri e UNESCO
06/02/2023 22:25

Tërmeti i datës 6 shkurt nuk kurseu as kështjellën mijera vjecare të gaziantepit, e cila i kishte rezistuar luftrave kohës dhe cdo sfide tjetër. Kalaja vigane e Gaziantepit, e cila për gati dy mijë vjet qëndronte në pllajën e vendosur në pjesën më perëndimore të Anadollit juglindor të Turqisë, duke mbrojtur qytetin e lindur në hirin e Antiokisë së lashtë ad Taurum, nuk ekziston më. ajo u shemb nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë gjatë natës duke shkaktuar mijëra të vdekur. Një humbje e madhe nga pikëpamja kulturore sepse monumenti, një vend i trashëgimisë së UNESCO-s, ishte shumë i lashtë. Ndërtimi i parë, në fakt, daton nga hititët që ndërtuan një observator ushtarak mijëra vjet më parë. mw pas u rindërtua midis shekullit II dhe III pas Krishtit. dhe iu nënshtrua zgjerimeve dhe rinovimeve të mëtejshme në shekullin e gjashtë nën perandorin Justinian i cili kishte 36 kulla të ngritura për të mbrojtur një bastion rrethor me një perimetër rreth 1200 metra. Pas një periudhe rënieje, ishin turqit selxhukë ata që rindërtuan një fortesë të re mbi strukturën e lashtë dhe muret antike: pasi mposhtën ushtrinë e perandorit Romanus ne 26 gusht 1071, ata morën në zotërim këtë zonë dhe rindërtuan kështjellën në kodrën e qytetit të Antepit Pamjet: AFP

Top Channel/ 40 emigrantë digjen brenda qendrës së pritjes, rojet nuk i hapën derën!
29/03 14:21
Top News – Digjen 39 njerëz, pas zjarreve në një qendër emigrantësh në Meksikë
29/03 13:14
Top News – Zelenski fton Xi Jinping në Ukrainë / ’Jemi gati ta presim!’ Çfarë ka në mendje…?
29/03 12:33
Top News – Robotët do na ‘vjedhin’ punën! 300 mln vende në rrezik nga Inteligjenca Artificiale
29/03 12:23
Top News – Dy vite burg për vizatimin e vajzës, denim qesharak për prindin rus
29/03 12:21
Top Channel/ Zbatimi i Ohrit, Brukseli cakton datën: “Në 4 prill, takimi Bislimi-Petkovic”!
29/03 12:06
Top News – Pse Bakhmuti është jetësor për Kievin / Nëse bie…! Zelenski: Më dobëson para Putinit
29/03 12:05
Top News – Macron kërkon ‘ekonomi lufte’! Berlini e Parisi shtojnë ndihmat ushtarake për Kievin
29/03 11:47
Top News-SHBA cënon sovranitetin e Izraelit! Netanjahu përplaset me Biden, kërkoi ndaljen e reformës
29/03 11:44
Top News – SHBA e BE mund të copëtojnë Serbinë! Lugina e Preshevës në tryezën e Blinken
29/03 11:42
Top News – Lufta do zgjasë shumë, shumë kohë… / Zëdhënësi i Putinit ‘rrëfehet’ tek miqtë
29/03 11:38
Top Channel/ Trump, s`ka padi këtë javë: Tërhiqet Juria e madhe!
29/03 11:38
Top Channel/ Raporti: “Inteligjenca artificiale do të zhdukë 300 milionë vende pune e do ulë pagat”!
29/03 11:28
Top Channel/ Biden apel Netanyahut: Hiq dorë nga reforma e gjyqësorit-nxehet kryeministri izraelit!
29/03 11:27
Top News – Rusia kërcënon Finlandën e Suedinë / Anëtarësimi në NATO, shënjestër për hakmarrje
29/03 11:05
Top News – SHBA hakmerret me Rusinë / Nuk i jep të dhëna për arsenalin e saj bërthamor
29/03 11:04
Top News – ‘Emigrantët mund të strehohen në anije’/Plani i ri i qeverisë britanike për azilkërkuesit
28/03 23:01
Top Channel/ Francezët i vënë “flakën” vendit të tyre, protesta për rritjen e moshës së pensioneve
28/03 22:48
Top Channel/ Greqia shpall zgjedhjet parlamentare në 21 Maj, Mitsotakis kërkon mandatin e dytë
28/03 22:47
Top Channel/ Skocia me kryeministrin e parë myslyman
28/03 22:32