Top Channel/ Zjarri gjigant në kampin e refugjatëve lë mijëra të pastrehë në Bangladesh
06/03/2023 22:01

Mijëra refugjatë Rohinga kanë mbetur pa një strehë teksa një zjarr masiv ka shkatërruar kampin e tyre dje në jug Bangladeshit duke djegur gjithashtu qendrën shëndetësore, qendrat e mësimit dhe xhamitë. Zjarri fatkeq ra në kampin ku strehohen rreth 1 milionë refugjatë Rohinga, duke përfshirë dhe 700,000 të larguar nga vendi i tyre Mianmar. Dëshmitari Tin Lëin, shtëpia e të cilit është shkatërruar, tha se zjarri nisi pasditen e të dielës teksa dy fëmijët e tij luanin jashtë. Megjithë tentativat e tij, burri nuk arriti të shpëtonte shtëpinë nga flakët, teksa sot ata pastronin mbetjet e djegura dhe tentonin të rregullonin një çati të përkohshme. “Kemi ende frikë, se mos marrë zjarr përsëri, sepse këtu nuk ka mbrojtje apo siguri”, tha ai. Zjarret janë një problem i vazhdueshëm në kampe të tilla ku njerëzit jetojnë në kushte të vështira, në streha plastmasi dhe shkopësh bambuje. Muajin e kaluar ministria e mbrojtjes së Bangladeshit tha se deri në fund të vitit që shkoi ka pasur rreth 200 incidente zjarresh në kampet Rohinga, 60 prej të cilëve të qëllimshme. Në mars 2021, të paktën 15 njerëz u vranë dhe 50,000 të tjerë u zhvendosën nga një zjarr gjigant në një bllok banimi. Zyrtari vendas i policisë Faruque Ahmed, tha se zjarri djeshëm ka shkatërruar 35 xhami e 21 qendra mësimi për refugjatët. Nuk kishte viktima nga ngjarja. Pamjet: AFP

Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03