Top Channel/ Zjarret “pushtojnë” Kanadanë, flakët përpijnë mijëra hektarë me pyje
07/06/2023 21:44

Provinca e Kebekut në Kanada po përballet me zjarre të shumta. Të paktën 160 vatra aktive janë raportuar në të gjithë këtë zonë. Flakët kanë dalë nga kontrolli, ndërsa kanë shkrumbuar shumë hektarë me pyje. Situata është tejet shqetësuese për autoritetet pasi pavarësisht ndërhyrjes nga ajri e toka flakët të ndihmuara dhe nga temperaturat e larta vijojnë të përparojnë. Situatë e vështir paraqitet dhe në provinca të tjera të Kanadasë. shumë banorë janë evakuuar nga banesat ndërsa tymi ka pushtuar pothuajse gjithë territorin e Kanadasë por jo vetëm. Për shkak të situatës së vështirë, afro 1000 zjarrfikës nga Franca, Australia, Meksika, Zelanda e Re, Afrika e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara i janë bashkuar forcave zjarrfikëse kanadeze dhe po punojnë për shuarjen e flakëve. Zjarret dyshohet se janë shkaktuar nga dora e njeriut, ndërsa moti i nxehtë favorizoi përhapjen e flakëve. Pamjet satelitore tregojnë ndotje alarmante të ajrit nga zjarret pasi tymi ka përfshirë dhe New Yorkun në SHBA.

Top News- Katër teknologji kanosin njerëzimin/BE, strategji për parandalimin e keqpërdorimit të tyre
03/10 09:18
Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19