Top Channel/“Zien” politika në Bullgari, ministri i financave duhet të krijojë qeverinë e re brenda 7 ditësh
01/07/2022 22:57

Politika në Bullgari po zien, ministri i financave Asen Vasilev tani ka vetëm 7 ditë kohë për ti dhënë fund krizës politike që ka kapluar vendin dhe ti japë dritë jeshile një qeverie të re. Presidenti bullgar Rumen Radev i dorëzoi të premten Vasilev mandatin për formimin e qeverisë së re. Zhvillimet erdhën pasi Kryeministri në largim Kirill Petkov, dha dorëheqjen në fillim të kësaj jave pas një votimi të mocionit të mosbesimit, ai ka thënë më herët se partia e tij e qendrës “Të vazhdojmë Ndryshimet” (PP) do ta propozojë Vasilevin për kryeministër të ardhshëm të vendit. Tani Vasilev duhet t’i propozojë presidentit Radev një kabinet për miratim dhe më pas të përballet me votimin e besimit në parlament. Vasilev tha se të gjithë janë të vetëdijshëm për krizën, me të cilën përballet Bullgaria, duke shtuar se do të jetë e rëndësishme që qeveria “të punojë në interes të qytetarëve, jo në interes të status quo-së”. Vasilev fitoi mandatin pasi Partia e majtë Socialiste Bullgare (BSP), një partnere në koalicionin e Petkovit, hodhi poshtë mundësinë për ta mbështetur atë. Rrëzimi i qeverisë së Petkov e ka paraqitur partia opozitare e qendrës së djathtë GERB, duke e akuzuar qeverinë për menaxhim të dobët të financave publike dhe politikës ekonomike, si dhe për pamundësinë për të frenuar inflacionin në rritje.

Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05
Top News – Norvegjia i vjen në ndihmë Gjermanisë / E furnizon me gaz por nuk zëvendëson dot Rusinë
17/08 13:04