Top Channel/ ‘Zhduket’ ndërtesa më e lartë në botë, stuhia e rërës ‘përpin’ Burj Khalifa-n
18/05/2022 18:37

Ndërtesa më e lartë në botë u duk se u zhduk pasi një shtresë gri pluhuri mbuloi qytetin , pas ditësh të tëra me stuhi rëre që kanë përfshirë Lindjen e Mesme. Burj Khalifa 828 metra në Dubai dhe që zakonisht është i dukshëm në të gjithë qendrën e ngjeshur financiare, humbi mes ajrit të tej ndotur. Emiratet e Bashkuara Arabe janë vetëm vendi i fundit në rrugën e stuhive të rërës që kanë mbytur Irakun, Kuvajtin, Arabinë Saudite, Iranin dhe të tjerë ditët e fundit, duke mbyllur aeroportet dhe shkollat dhe duke dërguar mijëra në spital me probleme të frymëmarrjes. Stuhitë e rërës në Lindjen e Mesme po bëhen më të shpeshta dhe intensive, një trend i lidhur me shpyllëzimin, përdorimin e tepruar të ujit të lumenjve dhe më shumë ndërtime digash. Ekspertët thonë se fenomeni mund të përkeqësohet pasi ndryshimi i klimës po nxit nxit shkretëtirëzimin. Autoritetet e Emirateve lëshuan një paralajmërim mbarëkombëtar duke u kërkuar banorëve të qëndrojnë vigjilentë dhe të shmangin daljet e panevojshme. Pamjet: AFP

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39