Top Channel/ Zgjerimi Aeroportit të Tiranës, Kastrati Group investon në terminalin e ri
12/06/2024 19:47

Aeroporti ndërkombëtar i Tiranës po punon me ritme të shpejta për zgjerimin e terminalit të ri. Investimi i grupit Kastrati me shtimin e 9 vendqëndrime të tjera, duke e çuar në 30 numrin total në pistë, jo vetëm është me rëndësi për përballimin e fluksit të udhëtarëve në rritje, por planifikon që shumë shpejt të nisin fluturimet e para transoqeanike nga Tirana. Kapacitetet e shtuara me terminalin e ri në Rinas parashikohet të mirëpresin 15 milionë pasagjerë në vit, falë angazhimit të grupit Kastrati për të përmbushur kërkesat turistike në rritje për Shqipërinë. Ky projekt ambicioz konfirmon pozicionin e TIA-s si qendrën kryesore të transportit ajror, arrin sipërfaqen 40 000 metra katrorë, me shtrirjen e gjurmës së terminalit dhe ndërtimin e portave të reja. Projekti i zgjerimit përfshin disa zhvillime kryesore, duke nisur që nga rehabilitimi i shinave, i cili ka përfunduar në prill 2024. Ndër të tjera është implementuar edhe një sistem i ri ndriçimi LED, një infrastrukturë e përmirësuar drenazhimi si dhe një rrugë hyrëse e sapondërtuar. Kastrati group në këto vite të zhvillimit të madh të aeroportit ka investuar deri më tani mbi 100 mln euro.. Përfundimi i zgjerimit të terminalit dhe zgjerimi i pistës, sjell një epokë të re rritjeje dhe mundësish për Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës dhe ekonominë shqiptare. Me kapacitet të shtuar, TIA është gati të ofrojë një përvojë të shkëlqyer udhëtimi duke nxitur zhvillimin ekonomik dhe turizmin në rajon.

Top News/ Vjedhja në kombinatin e Poliçanit/ Çuçi dëshmon në prokurori: U thirra si person në dijeni
15/07 16:34
Top News/ ‘O Nuredin, kape atë dashnoren tënde’/ Dumani merr hak ndaj Xhovana Nikollit?
15/07 16:31
Top News/ 4 orë llogari para deputetëve, largohet kreu i SPAK nga Kuvendi
15/07 16:19
Top Channel/ Vjedhja e skrapit në kombinatin mekanik në Poliçan, Çuçi pyetet në prokurori
15/07 15:34
Top Channel/ “E përjetova keq”, qytetari u vetësakrifikua para SPAK, Dumani shpjegon rastin
15/07 15:27
Top News/ Shiste drogë në biznesin e tij/ Arrestohet 32-vjeçari, i gjendet dhe një armë zjarri
15/07 15:25
Top Channel/ Balla ndërhyn në mbështetje të Dumanit, kërcënon Bardhi: Hera e parë dhe e fundit që…
15/07 15:24
Top News/ PS-PD përplasen për TIMS/ Mazhoranca kundër zgjatjes së afateve hetimore
15/07 15:23
Top Channel/ Kërkesa e pazakontë për Dumanin: ‘Nominoni’ Berishën si i burgosur politik
15/07 15:20
Top Channel/ Pasojat e vapës/ Shtohen problemet për personat me probleme të shëndetit mendor
15/07 15:17
Top Channel/ Ditë afrikane, temperaturat shkojnë deri në 43 gradë nën hije
15/07 15:15
Top Channel/ “O Zotëri ka procedura”! Dumani ngre zërin, Noka s’ndalon
15/07 15:10
Top News/ Kreu i SPAK acaron Gazment Bardhin, nuk përmbahet demokrati
15/07 15:09
Top Channel/ Hetimet për tritolin në Elbasan! Në sitë video ku përmendej Nuredin Dumani
15/07 15:09
Top Channel/ Bledi Çuçi pyetet në prokurori, hetimet për zhdukjen e dhjetëra ton skrap në Poliçan
15/07 15:07
Top News/ 13 mln euro për ushtrinë shqiptare, miratohet paketa për rritjen e sigurisë
15/07 15:07
Top Channel/ “Në rregulloren time je i përjashtuar përgjithnjë”, Felaj paralajmëron Nokën
15/07 14:58
Top Channel/ Hoti ligjëratë për 5D. Felaj e ndërpret, kolegët ‘i sulen’ nënkryetares! Vjen Garda
15/07 14:58
Top News/ Nga burgu në Athinë/ Beleri takon Mitsotakis para betimit si eurodeputet
15/07 14:48
Top Channel/ Felaj i propozon pushim, Dumani i vendosur: Vijojmë me pyetjet
15/07 14:35