Top Channel/ Zgjedhjet në Çeki, garën e fiton një ish-gjeneral, ish shefi i ushtrisë Pavel
29/01/2023 11:30

Ish-shefi i ushtrisë Petr Pavel fitoi zgjedhjet presidenciale në Çeki të shtunën pas një fushate në mbështetje të fortë të NATO-s dhe Bashkimit Evropian dhe për ndihmën për Ukrainën. Gjenerali në pension 61-vjeçar që kandidonte për herë të parë për postin, parashikohet të fitojë me më shumë se 58% me pothuajse të gjitha votat e numëruara, duke lënë pas ish-kryeministrin miliarder Andrej Babis, një figurë mbizotëruese por polarizuese në politikën çeke gjatë dekadës së fundit. Zoti Pavel, që bëri fushatë si i pavarur dhe kishte fitoi mbështetjen e qeverisë së qendrës së djathtë, përcolli një mesazh uniteti dhe qetësie kur foli në Pragë të shtunën, pasi rezultatet treguan se ai kishte fituar. "Vlerat si e vërteta, dinjiteti, respekti dhe modestia fituan," u tha zoti Pavel mbështetësve dhe gazetarëve. "Jam i bindur se këto vlera ndahen nga një shumicë dërrmuese". Gjenerali në pension Pavel e merr detyrën në mars, duke zëvendësuar presidentin në largim Milos Zeman, një figurë përçarëse gjatë dy mandateve të tij në detyrë gjatë dekadës së fundit, i cili kishte mbështetur zotin Babis. Zoti Zeman kishte nxitur lidhje më të ngushta me Pekinin si edhe me Moskën deri kur Rusia filloi agresionin në Ukrainë dhe zgjedhja e zotit Pavel do të shënojë një ndryshim të qartë.

Top Channel/ Rusia shënjestron rajonin e Kievit me raketa, dëme të rënda nga sulmet
23/06 18:43
Top Channel/ Izraeli, luftë dhe në Liban. Hezbolla qëllon qytetet izraelite. Ushtria përgjigjet
23/06 17:28
Top News/ Paralajmëron komandanti suprem i NATO-s: Do të përballemi me një Rusi më të fortë
23/06 14:55
Top News/ Gruaja padit burrin se humbi avionin/ I kërkon 30 mijë dollarë dëmshpërblim
23/06 14:53
Top News/ Shkenctarët paralajmërojnë Italinë/ Venecia drejt fundosjes në vitet e ardhshme
23/06 14:34
Top News/ Ishulli i Caprit në krizë për ujë/ Autoritetet kthejnë mbrapsht tragetet me turistë
23/06 14:33
Top News/ Mashtrime edhe me Haxhin në Mekë/ Besimtarët vdiqën nga vapa, u mashtruan nga kompanitë
23/06 13:25
Top News/ Të shtëna me armë në Brindisi të Italisë/ Plagosen dy persona, pushuesit në frikë e panik
23/06 13:22
Top News/ Netanyahu ‘në hall’ nga protestat/ 150 mijë qytetarë në rrugë kërkojnë dorëheqje
23/06 13:21
Top News/ E lidhin mbi kofanon e makinës/ Ushtria izraelite torturon të plagosurin, 42 të vrarë
23/06 12:12
Top News/ Moska lëshon raketa drejt Kievit/ Godet rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike
23/06 12:01
Top News/ Pas Ballkanit, ‘black out’ edhe në Angli/Ndërpritet energjia në aeroportin e Manchester-it
23/06 12:00
Top News/ Rumania po ia kalon Gjermanisë/ Fshati rumun, baza më e madhe ajrore e NATO-s
23/06 11:54
Top News/ Migrimi, Orban kërkon ndryshime në BE. Hungaria paketë me rregulla të reja
23/06 11:39
Top Channel/ Vështirësohet emigracioni në Gjermani: Suksesi i AfD-së “ekstreme” nxit debate!
22/06 15:11
Top Channel/ “Nëna Mbretëreshë”, ndahet nga jeta mamaja e Pele! Nuk e mësoi kurrë vdekjen e djalit
22/06 15:04
Top Channel/ Stoltenberg: NATO-ja nuk do ta mbrojë Qipron nëse sulmohet nga Hezbollahu!
22/06 14:37
Top News/ Vrau prostitutën në Itali. Kapet pas 25 vitesh shqiptari në Greqi
22/06 14:22
Top News/ 34 të vdekur e dhjetëra të zhdukur/ Bilanc tragjik në Itali, mbytet varka me emigrantë
22/06 13:24
Top News/ Dy ditë debat për Qeverinë e re. Në Shkup nis seanca, Mickoski ‘fryn’ kabinetin
22/06 13:23