Top Channel/ Zgjedhjet e 2019/ Gjykata Kushtetuese shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06/2021 21:56

Gjykata Kushtetuese përmes një seance që zgjati mbi 9 orë dëgjoi pretendimet e palëve pro dhe kundër shpalljes së zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit 2019 si antikushtetuese. Shtatë antarët e kësaj Gjykate vendosën ti drejtohet komisionit te venecias per ti kerkuar opinion per kete ceshtje dhe vendosën te pezulloje shqyrtimin kushtetues të padisë së shoqatës së bashkive që drejtohet nga Voltana Ademi. Avokati shoqatës së bashkive Jordan Daci i tha gjykatës se Kërkuesi, shoqata e Bashkive është një organ legjimit dhe preket sa herë ka zgjedhje të lira ose broblematike.sipas tij Bindja Demokratike që mori pjesë në zgjedhje nuk ekzistonte juridikisht pra nuk ishte parti dhe në zgjedhje mori pjesë si parti. Elira Kokona përfaqësuese e Këshillit të Ministrave i deklaroi gjykatës kushtetuese se "Ky process ka të bej me votuesit, per aq kohe sa kerkuesi nuk eshte as votues e as subject politik jemin ne devijim total te aspekteve procedurjale te nje shqyrtimi kushtetues. Bledar -Dërvishaj përfaqësues i presidencës mbajti qëndrimin se "Duke anashkaluar dekretet e presidentit u vijua me një proces që nuk ka asnjë lidhje me ligjshmërinë. Por Mimoza Arbi, përfaqësuese e kuvendit, i tha gjykatës se Presidenti ka kompetence vetem per te caktuar daten e zgjedhjeve dhe se Dekretit të presidentit për anulimin e zgjedhjeve i mungon baza ligjore. Sipas avokates të popullit Erinda Ballanca Zgjedhjet nuk I sherbyen interest te qytetareve. Shpesh here theksoi ajo, funksionaliteti i sistemit kushtetues eshte kthyer ne nje sistem formal qe nuk garanton qellimet per te cilin eshte ngritur.

Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42
Top Channel/ “Sherret” për reformën,drejtuesit e institucioneve ankohen për punën e njëri tjetrit
23/07 19:40
Top Channel/ Dua Lipa: Mburrem që jam këtu. Të ndryshojmë stigmën për Kosovën e Shqipërinë
23/07 19:35
Top News – Petro Koçi kërkohet nga SPAK/ Denoncoi abuzime me koncesione nga Bashkia Fier
23/07 18:38
Top News – Edi Rama takon Dua Lipën/ ‘Çfarë çike, modeste, krenaria e familjes’
23/07 17:35
Top News – ‘Lavatriçe e parave të pista të Rilindjes’/ PD denoncon konçestionet e portit të durrësit
23/07 17:31
Top News – Dua Lipa në Shqipëri/ Bashkohet me nismën ‘adopto një kopsht’
23/07 17:28
Top News – ‘Luftë klanesh brenda socialistëve’/ Kryedemokrati i fierit drejton gishtin nga qeveria
23/07 17:24
Top News – Vështirësi me regjistrimin online/ Ngatërrohen të dhënat, do ketë raund të dytë
23/07 16:30
Top Channel/ Dua Lipa i bashkohet nismës së Bashkisë së Tiranës “Adopto një Kopësht”
23/07 16:09