Top Channel/ Zelensky viziton ushtarët në frontin e Bakhmut, shpërndan dekorata. Rusia lëshon raketa
22/03/2023 22:45

Presidenti Volodymyr Zelensky tha të mërkurën se vizitoi pozicionet ushtarake në vijën e fronti në Bakhmut, një qytet në Ukrainën lindore, ndërsa një raketë goditi godinat rezidenciale duke lënë disa të plagosur. Të paktën një person u vra dhe 32 të tjerë u plagosën në bllokun e apartamenteve në Zaporizhia, një qytet afër vijës së frontit, vetëm pak përpara se Zelensky të njoftonte vizitën e tij në front, tha kryebashkiaku. Gjatë vizitë në frontin pranë Bakhmut, për të cilin po zhvillohet beteja më e gjatë dhe e përgjakshme e pushtimit rus, Zelensky vlerësoi detyrën e vështirë që ushtarët kishin. “Jam i nderuar të jem përpara jush sot për të vlerësuar heronjtë tanë. Për të shtrënguar duart dhe ti falënderuar për mbrojtjen e sovranitetit të vendit.” Një video e lëshuar nga zyra e Zelenskyt e tregoi atë duke u takuar me oficerët ushtarakë, në një magazinë duke shpërndarë dekorata shtetërore. Por forcat ruse kanë fituar shumë terren drejt kapjes së Bakhmutit në muajt e fundit. Një ndihmës i kreut të emëruar nga Rusia të rajonit lindor të Donetskut në Ukrainë tha të mërkurën se forcat ruse ishin afër ndërprerjes së lidhjeve rrugore të Ukrainës me qytetin. Forcat ruse dhe ukrainase kanë investuar shumë për Bakhmutin, edhe pse analistët thonë se qyteti ka pak rëndësi strategjike. Kievi thotë se beteja për qytetin industrial, i cili kishte një popullsi të paraluftës prej rreth 80,000 banorësh, është çelësi për të mbajtur forcat ruse përgjatë gjithë frontit lindor. Pamjet: AFP

Top News – Ukraina bombardon Rusinë / Sulmohen disa fshatra, vepër e ‘partizanëve’ rusë
02/06 11:04
Top News – ‘1000 vjet në dy minuta’ / CNN shpjegon historinë e Kosovës dhe Serbisë
02/06 11:03
Top News-27 vite pas vdekjes/Tupac nderohet në ‘Hollywood Walk of Fame’
02/06 10:13
Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43