Top Channel/ Zbulohet ADN-ja më e vjetër në botë, daton 2 milionë vite më parë
07/12/2022 20:06

Shkencëtarët kanë identifikuar ADN-në më të vjetër në botë të regjistruar deri më tani, nga kafshët, bimët dhe mikrobet që datojnë rreth 2 milionë vjet më parë - në pikën më veriore të Groenlandës. Studiuesit thanë të mërkurën se fragmente të ADN-së u zbuluan për një mori kafshësh, duke përfshirë mastodonët, lepujt, patat, si dhe bimët duke përfshirë pemët e plepit, thuprës dhe mikroorganizmave duke përfshirë bakteret dhe kërpudhat. Mastodoni ishte një lloj kafshe i ngjashëm me elefantin që endej në Amerikën Veriore dhe Qendrore deri në zhdukjen e tij së bashku me shumë gjitarë të tjerë të mëdhenj afërsisht 10,000 vjet më parë. "Mastodon ishte një surprizë e madhe. Nuk është gjetur kurrë më parë në Groenlandë. Megjithatë, surpriza më e madhe ishte ky ekosistem unik i specieve arktike dhe të buta, të përziera së bashku pa asnjë analog modern," tha Eske Ëillerslev, drejtor i Qendrës Gjeogjenetike të Fondacionit Lundbeck dhe udhëheqësi i studimit të botuar në revistën Nature. "Unë nuk mendoj se dikush do të kishte parashikuar që Groenlanda të kishte një larmi të tillë bimësh dhe kafshësh 2 milion vjet më parë në një kohë kur klima ishte shumë e ngjashme me atë që presim të dëshmojmë në disa vite për shkak të ngrohjes globale," shtoi Willerslev. Ai tha se tani nuk do të befasohej të gjente AND të të paktën 4 milionë viteve më parë. Pamjet: AFP

Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27
Top News – Ndodh mrekullia në aksident / Rrëzohet Boeingu 737, shpëtojnë të dy pilotët
08/02 15:27
Top News – Forcat shqiptare shpëtojnë 5 vjeçarin/ Mes rrënojave në betejën për jetën në Turqi
08/02 15:25
Top News – Kokainë e mjaftueshme për 30 vjet / Kapet sasia rekord, droga ‘pluskonte’ në oqean
08/02 15:24