Top Channel/ Vriten tre ushtarë izraelitë pranë kufirit me Egjiptin, autori i dyshuar polic egjiptian
03/06/2023 22:27

Tre ushtarë izraelitë janë vrarë nga një polic egjiptian pas të shtënave në territorin e Izraelit pranë kufirit me Egjiptin. Një hetim me ushtrinë egjiptiane është nisur, ndërsa Egjipti raportoi se oficeri i saj i sigurisë kishte kaluar një pikë kontrolli ndërsa ndiqte trafikantët e drogës. Ushtria izraelite tha se të shtënat supozohej të kishin lidhje me një operacion kontrabande droge që kishte kryer gjatë natës. Sipas tyre një ushtar dhe një ushtare, të vendosur në një vend të largët përgjatë kufirit u qëlluan për vdekje. Trupat e tyre u zbuluan pasi një oficer i lartë nuk ishte në gjendje të kontaktonte me ta. Disa orë më vonë, pas një operacioni kërkimi, autori u rrethua dhe pati një shkëmbim zjarri, ku mbeti i vrarë edhe një ushtar. Një tjetër ushtar u plagos në atë shkëmbim. Sipas BBC në një deklaratë të paqartë, ushtria egjiptiane raportoi se oficeri i saj i sigurisë po ndiqte kontrabandistët e drogës dhe se një shkëmbim zjarri çoi në vdekjen e izraelitëve. Kontrabanda me vlerë rreth 400,000 dollarë u kap nga forcat izraelite gjatë operacionit gjatë natës. Ushtarët po vazhdojnë të kërkojnë në zonë për të tjerë që mund të jenë përfshirë, ndërsa ende është e paqartë se si polici arriti të hyjë në Izrael nga Egjipti. Forcat ajrore izraelite kanë mbështetur ushtrinë egjiptiane në luftën e saj kundër të ashtuquajturve militantë të Shtetit Islamik në pjesën veriore të Gadishullit Sinai. Tentativat për kontrabandë droge në zonë mbeten të shpeshta. Kufiri shtrihet rreth 255 km, duke e bërë të vështirë për patrullat e sigurisë. Dhjetorin e kaluar, ushtarët izraelitë qëlluan për vdekje një të dyshuar që me sa duket po përpiqej të kontrabandonte drogë në Izrael.

Top Channel/ “Nuk thyhemi, do i përgjigjemi krimit”, ministri i turk flet pas sulmit terrorist
01/10 18:18
Top News – Zbardhet misteri pas 27 vitesh / Arrestohet një i dyshuar për vrasjen e Tupac
01/10 16:30
Top News – 10 mijë trupa ruse në Bakhmut / Mbrojtja ajrore rrëzon 16 kamikazë rusë
01/10 16:27
Top News- Në fillim qëllon me armë, më pas aktivizion jelekun me eksploziv/pamjet nga sulmi në Turqi
01/10 16:26
Top News- Agresori hodhi veten në erë/ NATO- Pranë Turqisë në luftën kundër terrorizmit
01/10 16:25
Top News – 35-vjeçarja ‘parandjeu’ vrasjen/ Dëshmia e shoqes-Më tha po më mbaron koha
01/10 16:16
Top News – ‘Kontakti’ me alienët, çështje kohe / Shkencëtarët optimistë-I zbulojnë brenda pak viteve
01/10 16:10
Top News – Trupat britanike gati për në Kosovë / ’Në pritje të urdhërit!’, NATO rrit prezencën
01/10 15:50
Top News – Turqia mban peng Suedinë / Anëtarësimi në NATO, kusht blerja e F-16 nga SHBA
01/10 15:45
Top News – Erdogan paralajmëron terroristët / ‘Nuk mund të shkaktoni dot kaos në Turqi’
01/10 15:36
Top News – Zjarr në klubin e natës, shumë viktima / Shkrumbohet gjithë godina, kërkohen të zhdukurit
01/10 15:15
Top News – Hodhën në erë ‘shtabin’ e Putinit / Komando ukrainase me jet ski në stil ‘James Bond’
01/10 14:15
Top News – Ballkani do të shpërthejë! NATO të shuajë agresionin rus dhe serb në Kosovë
01/10 13:37
Top News – Erdogan në ‘shënjestër’!? Momenti i shpërthimit pranë ndërtesës së parlamentit
01/10 13:28
Top Channel/ Shmangia e mbylljes së qeverisë, Kongresi amerikan miraton masën e ndalimit
01/10 12:13
Top Channel/ Sulm në Turqi! Shpërthen bomba në ndërtesat shtetërore të vendit
01/10 11:53
Top News – Një pro-rus në zemër të Evropës / Në Sllovaki fiton Fico, i duhen aleatë për qeverisje
01/10 11:51
Top Channel/ Një tjetër “goditje”! Politikani anti-ukrainas Robert Fico fiton zgjedhjet në Sllovaki
01/10 11:48
Top News – 12 viktima, shtator i zi në Suedi / Vendi në kthetrat e bandave, ushtria vjen në ndihmë
01/10 11:45
Top News -‘Shpëton’ qeveria amerikane / Shmanget mbyllja në çastin e fundit, Ukraina ‘mollë sherri’
01/10 11:40