Top Channel/ Vrasja më Elbasan, përsëritet gjyqi. Ngjarja në 2021, Apeli pranon kërkesën e Paplekajt
04/03/2024 21:49

Gjykata e apelit në Tiranë urdhëroi përsëritjen e gjyqit ndaj Arbër Paplekaj , një ish officer I forcave speciale I dënuar më 22 vite burgim për vrasjen në prag të zgjedhjeve të Pjerin Xhuvanit. Nga ngjarja e 2021 në qytetin e Elbasanit, Paplekaj ka këmbëngulur se qëlloi me armë zjarri në kushtet e vetmbrojtjes , ndërkohë që u ngritën akuza edhe ndaj tetë oficerëve të policisë locale midis tyre edhe dy funksionarë policie në Elbasan. Gjykata e Apelit mbasi dëgjoi për gati gjashtë orët palët dhe insistimin e të akuzuarit që kërkoi rimndërtim të ngjarjes për të kuptuar mekanizmin se cfarë ndodhi në 21 prill 2021 në Elbasan vendosi të kryhet ekspertim, tekniko balistik për të përcvaktuar ashtu si I dyshuar kërkon pozicionin e qitsave në vendangjarje dhe distancën mes tyre dhe viktimës Pjerin Xhuvani . gjykata urdhëroi prokurorinë të marrë informacion nga shkalla e parë mbi vjimin e procedimit të pezulluar për personat që kanë qëlluar me armë zjarri në vendngjarje si dhe të disponojë me informacion për dy shtetasit Donald zëre dhe Miles kurti të akuzuar se kryen dëshmi të rreme mbi ngjarjen . Arbër Paplekaj u shpall fajtor për akuzën e vrasjes në rrethana cilësuese , por ai insiston se është I pafajshëm për këtë vepër duke kërkuar rikualifikim të veprës vrasje në kushtet e trondijes së fortë psikike. Oficerët e policisë të hetuar për ngjarjen u dënuan për shpërdorim detyre , mbasi nuk vlerësuan në kohë shqetësimin dhe denoncimet si dhe konfliktin e ndodhur midis palëve

Top News/ Ankesat për tenderat. Më shumë se gjysma për vlerësimin e ofertave
19/04 19:40
Top News/ Projektligji i ri i Qeverisë. Lehtëson procedurat për abortin, parashikon surrogacinë
19/04 19:15
Top Channel/ 3-vjeçari ende i zhdukur! Lihet në burg gjyshi i të miturit dhe i afërmi i tij
19/04 19:13
Top Channel/ Protesta e opozitës para bashkisë Tiranë, ndërkombëtarët dënojnë dhunën
19/04 19:12
Top News/ Komisioni parlamentar i dezinformimit / Nikolla letër opozitës: Dërgoni emrat për anëtarët
19/04 17:55
Top News/ Shqipëria po prodhon pak. Në mars, tregu u mbyt nga fruta-perimet e importuara
19/04 17:54
Top News/ Pas shpërthimit ndaj SPAK / Meta takon ambasadoren e OSBE në Tiranë
19/04 17:50
Top Channel/ 59 vjeç por një sek*bombë! Monika Bellucci habit me pozat e fundit: Dua të plakem në…
19/04 17:44
Top News/ Projekti i TEC-it në Roskovec/ Opozita kundër: Do të ndërtohet në tokë bujqësore
19/04 17:31
Top News/ Protesta e tretë e opozitës / Molotov e tensione para Bashkisë së Tiranës
19/04 17:31
Top News/ Vuçiç ngre avionët luftarakë / Serbi, mbahet stërvitja më e madhe ushtarake
19/04 17:21
Top News/ Gjyshi kyç gojën edhe në gjykatë/ Zhdukja e 3-vjeçarit në Durrës, ende mister
19/04 17:11
Top News/ ‘Plumbi i artë’ përplas SPAK me gjykatën/ Prokuroria kërkon përjashtimin e gjyqtares
19/04 17:11
Top Channel/ E rrallë! Peshkatari kap peshkun Koran 13 kg në liqenin e Pogradecit
19/04 16:35
Top Channel/ “Vijnë e dredhin by*ët”, arrestimi i këngëtarëve në Zvicër, deklarata e fortë e koleges
19/04 16:34
Top Channel/E PLOTË! Protesta para bashkisë, nga molotovët te përplasja e opozitës me policët
19/04 15:56
Top Channel/ 3-vjeçari ende i zhdukur, lihet në burg gjyshi i të miturit dhe i afërmi i tij
19/04 15:44
Top Channel/ Autizmi flet, jep dhe kërkon dashuri/ Durrës, koncerti me talente të ndryshëm
19/04 15:40
Top Channel/ Subvencionet ndaj bujqësisë/Mbyllen aplikimet. I njëjti numër fermerësh kërkojnë ndihmë
19/04 15:34
Top Channel/Sëmundjet e gjakut, 8000 raste në vit! Disa të trashëguar, por ndikojnë faktorë të tjerë
19/04 15:27