Top Channel/Vrasja e Liljana Buzos, gratë dhe vajzat e Elbasanit në protestë: Mos e vrit nënën time!
11/05/2021 12:00

Me pankarta në duar, gra dhe vajza, shoqëria civile dhe qytetarë janë mbledhur në një marshim kundër dhunës në shenjë ndërgjegjësimi pas vrasjes së Liljana Buzos, disa ditë më parë, nga bashkëshorti i saj, pranë Gjykatës së Elbasanit. Marshimi ka nisur nga sheshi “Gensher” dhe po shkojnë drejt dyerve të Gjykatës. Gratë kanë zënë rrugën e makinave, hapësirën publike dhe kërkojnë sensibilizimin e të gjithë qytetarëve që të bashkohen me to kundër dhunës, sidomos të burrave. “Tregoni që nuk jeni si ata dhe bashkohuni me ne”, thonë gratë. “Ditën e premte Liljana Buzo u vra pikërisht këtu, Gjykata e Elbasanit dështoi për ta mbrojtur. Të gjithë persona që janë këtu, të gjithë burrat, ju duhet të prisni sepse ne kemi zaptuar rrugën, kemi zaptuar hapësirën publike që zakonisht është e zaptuar nga të gjithë ju, që jeni të gatshëm të vrisni gratë pa ju dridhur qerpiku. Ne nuk lëvizim nga këtu. Jeni të shqetësuar sepse gratë kanë zënë hapësirën publike, ju duhet ta kuptoni që gratë ndihen kështu 365 ditë të viti prej jush. Gratë nuk janë vetëm, gratë kanë zë, ne kemi solidaritet me njëra tjetrën”, dëgjohet të thotë një prej grave, teksa një tjetër thotë: “Ne jemi këtu për gratë e vrara dhe për gratë që jetojnë”.

Top Channel/ Bletërritësit e bregdetit/ Vetëm me pasion dhe pa asnjë ndihmë prej 40 vitesh
20/06 20:37
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 20:35
Top Channel/ Rreth 100 mijë shtëpiake nuk punojnë, për arsye familjare por edhe tregut të punës
20/06 20:26
Top News – Punësimet në shtet, del raporti/ 20 zyrtarë u ndëshkuan nga dekriminalizimi
20/06 20:25
Top Channel/ Informaliteti, shkak korrupsioni/ Në Shqipëri 35 për qind e ekonomisë është informale
20/06 20:23
Top Channel/ Vila e barit në Shijak/ Arrestohen elektricistët. Në kërkim pronarët e hashashit
20/06 20:20
Top Channel/ Plumba drejt lokalit në Sarandë/ Plagoset administratori dhe një kalimtar
20/06 20:18
Top News – Aty ku kokaina kapet me shumicë/ Porti i durrësit, pika tranzit e trafikantëve
20/06 20:15
Top Channel/ Frikë nga prenotimet? Agjencitë turistike: Shqiptarët vendosin në momentin e fundit
20/06 20:10
Top Channel/ Të gjithë në bregdet/ Rrugët bosh në Tiranë, pak interes edhe për t’u vaksinuar!
20/06 20:05
Top News – Shqiptarët, nis udhëtimi në Gjermani/ Hiqen kufizimet, dyndje e madhe në Rinas
20/06 20:02
Top Channel/ Në Gjermani jo me vaksinë kineze/ Teste dhe dëshmi vaksinimi për Pfizer dhe AstraZeneca
20/06 20:00
Top Channel/ Në kërkim të plazheve të qeta/ Në Lalëz, prej makthit të trafikut dhe mbipopullimit
20/06 19:57
Top Channel/ Kaos nga trafiku për në plazh/ I nxehti pas uljes së infektimeve, dyndje për në bregdet
20/06 19:53
Top Channel/ “Kaloni kufirin më këmbë”/ Policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 19:48
Top Channel/ Trafik i rënduar nga mbikalimi tek plepat në Kavajë, bllokohen rrugët e plazhit
20/06 19:34
Top Channel/ Dita e lirisë nga Covid! Britania e Madhe e pret hapjen më 5 korrik
20/06 19:32
Top News – Nga Tirana për në rreth tjetër/ Si lëvizin deputetët, ndryshimet nga 1991
20/06 18:49
Top Channel/ Përfundon me sukses edicioni i parë i ‘Tiranathlone’, ja kush janë fituesit
20/06 18:32
Top News – Xhirim gomash për ‘karshillëk’/ Itali, dy shqiptarët arrestohen nga policia
20/06 18:24