Top Channel/Votim historik, Kongresi Amerikan jep ndihmë shtesë ushtarake për Ukrainën dhe Izraelin
20/04/2024 22:19

Republikanë dhe demokratë u bënë bashkë në Dhomën e Kongresit Amerikan për të miratuar një sërë ligjesh, në një votim historik që dërgon ndihmë direkte financiare drejt Ukrainës, Izraelit dhe Tajvanit. Akti i Ndarjeve Suplementare të Sigurisë në Ukrainë u votua nga 311 senatorë, ndërsa 112 ishin kundër, kryesisht Republikanë. Paketa përmban në total 91 miliardë dollarë, ku një pjesë e mirë shkon për ushtrinë amerikane dhe forcimin e prezencës së saj në rajonin përreth Rusisë, ndërsa 14 miliardë dollar do të jenë ndihmë direkt për Ukrainën në mënyrë që të blejë armë të reja dhe moderne që i nevojiten. Ndërkohë mbështetja ishte më e pakursyer për Izraelin, në të cilën 358 kongresmenë votuan pro ndihmës financiare ndaj shtetit hebre. Gati 40 miliardë dollarë do të shkojnë për armatime të reja dhe përsosjen e sistemit të mbrojtjes “Iron Dome”, ndërsa 9 miliardë dollarë si ndihmë humanitare. Mbështetje do të ketë edhe për Tajvanin, ndërsa akti përmban nene që ndalojnë influencën kineze në SHBA, një risk për mbylljen e aplikacionit Tik-Tok. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në një postim në X se ai është "mirënjohës" për ligjvënësit e Dhomës, duke falënderuar personalisht kryeparlamentarin republikan Mike Johnson "për vendimin që e mban historinë në rrugën e duhur". Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu gjithashtu në rrjete sociale falënderoi Dhomën e SHBA “që demonstron mbështetje të fortë dypartiake për Izraelin dhe mbron qytetërimin perëndimor”. Presidenti i SHAB-së, Joe Biden përshëndeti veprimin historik duke thënë se dërgon një "mesazh të qartë" për udhëheqjen e Amerikës në glob. Që nga tetori presidenti i SHBA-ve kërkonte më shumë fonde për Ukrainën, ndërsa Republikanët e kthyen mbështetjen në axhendë politike duke bllokuar dhe shtyrë votimin. Tashmë ligji i miratuar i kalon Senatit të kontrolluar nga demokratët e Biden dhe më pas merr firmën e presidentit për të hyrë në fuqi. Pamjet: AFP

Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Vjen ndryshimi i madh në luftë / SHBA do të lejojë Ukrainën të godasë në territor rus
30/05 14:37
Top News/ Zbulohet ‘arma e re e Rusisë’ / Inteligjenca ngre alarmin në Evropë për zjarrvëniet
30/05 14:35
Top News/ ‘E gëlltiti’ motori i avionit / Vdes një person në aeroportin e Amsterdamit
30/05 14:35
Top News/ Ukraina teston ‘vrasësin e dronëve’ / I rrëzon nga kilometra larg me valë elektronike
30/05 14:33
Top News/ Izraeli merr kontrollin e kufirit / Rrezik përplasjeje me Egjiptin, do shkatërrojë tunelet
30/05 14:32
Top News/ Ura ‘e dashur’ e Putinit, në rrezik / Ukraina nis ‘blitzin’ e madh, 20 shpërthime në Krime
30/05 14:32
Top News/ Rusia, paralajmërim bërthamor për F-16 / ’Një sinjal nga NATO, do marrim hapa shtesë’
30/05 14:28
Top News/ Kthim në ditët e errëta të Luftës së Ftohtë / Mijëra dronë në kufijtë e NATO-s me Rusinë
30/05 14:25
Top News/ Lufta në Gaza, deri në fund të vitit / Izraeli paralajmëron: Edhe shtatë muaj të tjerë
30/05 14:24
Top News/ Qielli bëhet i kuq si gjaku / ’Armagedon bërthamor’, pamje apokaliptike mbi qytet
30/05 14:23
Top News/ Franca nis trajnuesit ushtarakë në Ukrainë / Vendimi është marrë, do të publikohet shpejt
30/05 14:21
Top News/ Mijëra persona ranë viktima / Operacion i madh evropian kundër krimit kibernetik
30/05 14:20
Top News/ ‘Vjell’ llavë dhe tym pa u ndalur / Vullkani në Islandë shpërthen prej dy ditësh
30/05 14:20
Top News/ Grumbullim masiv trupash në Kharkiv / Çfarë po përgatit Rusia? Ukraina forcon mbrojtjen
30/05 14:11
Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01