Top Channel/ Vizita e parë pas kurorëzimit, Mbreti Charles III takim me presidentin e Rumanisë
02/06/2023 22:15

Mbreti Charles III ka mbërritur në Rumani, ku u prit nga presidenti Klaus Johannis në pallatin presidencial në kryeqytetin Bukuresh. Ai u prit me një ceremony madhështore, pas së cilës zhvilloi bisedime personale me presidentin 63-vjeçar. e më pas të vijojë me programin e pushimeve në qetësi. Monarku pritet të kalojë pjesën e mbetur të pushimeve të tij private në vend, ku do të ketë një program vetëm për të kaluar kohë në qetësi. Kjo është vizita e parë në Evropën Lindore pas kurorëzimit të monarkut më të ri të Mbretërisë së Bashkuar. Pas udhëtimit privat, 74-vjeçari pritet të udhëtojë në Transilvania rurale, një rajon ku ai zotëron një sërë pronash dhe e ka vizituar shpesh në të kaluarën. Mbreti Charles III gjithashtu themeloi Fondacionin Princi i Uellsit Rumania për të mbështetur zhvillimin e bujqësisë, aftësitë tradicionale dhe ruajtjen e ndërtesave historike. Vizita e tij e fundit ishte në fund të majit 2022. Në atë kohë ai po vizitonte një qendër ukrainase për refugjatë në Bukuresht dhe filloi një projekt për ripyllëzimin. Pamjet: AFP

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03