Top Channel/Viktimat e dhunës u vetëvranë/Kosovë,rastet e abuzimit gjatë luftës s’kanë marrë trajtim
05/06/2021 19:23

Shumë dëshmi, rrëfime e përjetime të krimeve të luftës në Kosovë po mbeten të padëgjuara. Katër organizata të ndryshme i thanë agjencisë së lajmeve KosovaPress se janë 33 viktima që i kanë identifikuar e që tashmë nuk jetojnë më, por ky numër mund të jetë edhe më i lartë. Bashkë me trupat e tyre, po varrosen edhe dëshmitë e shumë grave e burrave që u dhunuan seksualisht gjatë luftës së fundit në Kosovë. ndersa shumë prej tyre po jetojnë me pasojat traumatike, pati edhe të tjera që vendosen të mos jetojnë më. Familjarët u detyruan që të thonë se kanë vdekur nga ndonjë sëmundje, kjo për shkak të stigmës dhe mentalitetit. Drejtoresha e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës, Feride

Top News – 10 vite burg për zjarrvënësit / 4 të arrestuar në Kosovë pas zjarreve vdekjeprurës
05/08 13:11
Top News-Shkaktuan zjarre me qëllim/ Në pranga 4 persona, policia jep detajet
04/08 22:19
Top Channel/ Kosovë, viktima e parë nga zjarret/ Zjarri ra në stallën e viktimës në Malishevë
04/08 19:28
Top Channel/Viktima e parë nga zjarret në Kosovë,flakët përfshinë stallën e 64-vjeçarit në Malishevë
04/08 15:47
Top Channel/ Kosova regjistron viktimën e parë nga zjarret, u asfiksua në stallën që digjej
04/08 14:33
Top News – Një viktimë nga zjarret në Kosovë / Hyri në stallë të shpëtonte kafshët, gjeti vdekjen
04/08 11:30
Top News – Po digjet edhe Kosova / Katër vatra zjarri aktive në vend
03/08 15:30
Top News – Kampionet olimpike/ Kosova pret heroinat e saj të xhudos
03/08 12:10
Top News – Priten si heroina…/ E gjithë Kosova në këmbë për medalistet olimpike
03/08 11:44
Top Channel/ “Të artat” mbërrijnë në Kosovë, ja pritja që u bë
03/08 11:30
Top News-Kurti nuk i kursen lavdet për punën e tij/’Qeveria ime nuk krahasohet me ato të mëparshmet’
02/08 20:52
Top Channel/ Kundër “Ballkanit të Hapur”, protestë para ambasadës së Shqipërisë në Prishtinë
02/08 15:20
Top Channel/ Kurti: Reciprocitet të plotë ekonomik dhe politik me Serbinë
02/08 15:18
Top News – Protestë para ambasadës shqiptare / Kosovë, kundërshtohet nisma ‘Ballkani i Hapur’
02/08 14:24
Top News – Reciprociteti me Serbinë/ Kurti në parlament: Nuk kemi hequr dorë
02/08 13:56
Top Channel/ Medalje pas vdekjes për Beau Biden, punoi në Kosovë pas luftës
02/08 13:03
Top Channel/ Më shumë pacientë në Kosovë, dyfishohet numri i atyre që kërkojnë trajtim në QKUK
31/07 12:34
Top News-50 milionë euro për fermerët/ Qeveria e Kosovës merr hapin e rëndësishëm
30/07 15:53
Top News-Varianti Delta ‘shkund’ Kosovën/ 90 përqind e rasteve të reja janë të variantit të ri
30/07 14:48
Top Channel/ Spitali ua ndërpreu pagën, mjekët specializantë në Kosovë në protestë
29/07 18:26