Top Channel/ Vijojnë trazirat në Francë! Arrestohet të paktën 2 mijë persona, plaçkiten dyqanet
01/07/2023 21:47

Trazirat në Francë kanë sjellë pasoja të rënda për shumë biznese, të cilat kanë rënë pre e plaçkitjes dhe vjedhjeve masive. Vrasja e 17-vjeçarit nga ana e policisë nxiti protesta të dhunshme, ndërsa deri më tani janë arrestuar të paktën 2000 persona. Rreth 45,000 policë dhe disa automjete të blinduara u nxorën në terren për të trajtuar krizën më të rëndë me të cilën po përballet presidenti Emmanuel Macron që prej fundit të vitit 2018. Njoftohet se gjatë këtyre protestave janë plagosur mbi 200 policë. Ministri i Financave deklaroi se më shumë se 700 dyqane, supermarkete, restorante dhe degë bankash ishin grabitur, plaçkitur dhe në disa raste ishin djegur tërësisht që nga e marta. Dhuna në Francë nuk ka të ndalur, megjithëse njoftimet zyrtare kanë raportuar se ka rënie të intensitetit të dhunës krahasuar me protestat e të premtes. Ditën e sotme presidenti Emmanuel Macron shtyu vizitën zyrtare në Gjermani, ndërsa një ditë më parë ai braktisi samitin e Bashkimit Europian në Bruksel, pas situatës së rënduar të protestave të dhunshme. Gjithashtu kryeministrja franceze Elisabeth Borne nuk përjashtoi mundësinë e shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme. Lideri francez deklaroi se do të marra masa menjëherë për situatën kaotike, për të cilën i vendosur theksoi se nuk do ta tolerojë në asnjë moment.

Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03
Top News/ A do ‘ta zgjidhin’ luftën F16-at / Do fluturojnë në qiejt ukrainas këtë verë…
12/07 13:00
Top News/ Perëndimi, garë armatimi me Rusinë…A mund ta rivalizojë NATO-n ’boshti i ri i së keqes’
12/07 12:40
Top News/‘Ju prezantoj me presidentin Putin’/Gafat e Biden pas samitit të NATO, Trump zv.president
12/07 12:14
Top News/ Trupat e NATO-s drejt krahut lindor…Marrëveshje për të lejuar lëvizjen e shpejtë
12/07 12:07
Top News/ Biden, mbrojtësi i NATO-s dhe Ukrainës/ Mbyllet samiti në Uashington, ‘aleanca më e fortë’
12/07 12:02
Top News/ Pas Putinit dhe Xi Jinping, takon Trumpin / Orban: Lajm i mirë, do ta mbyllë luftën shpejt
12/07 12:02
Top Channel/ Mbyten katër emigrantë në La Mansh: U përmbys varka, shpëtohen 63 vetë!
12/07 11:59
Top Channel/ Orban vazhdon të sfidojë, takohet me Trump: Do arrijmë paqe në Ukrainë!
12/07 11:16
Top Channel/ “Grusht shteti” në Malin e Zi: Lirohen të gjithë të akuzuarit!
12/07 11:15
Top Channel/ NATO paralajmëron trazira në Kosovë: “Situata e sigurisë, rrezik përkeqësimi”!
12/07 11:14
Top Channel/ Gafë e re e Biden: Quan Zelenskyn “Putin”, Kamala “bëhet” Trump!
12/07 11:13
Top News/ 12 mld dollarë shpërblim! DASH kërkon arrestimin e bosëve të kokainës në Kolumbi
11/07 22:27
Top News/ Stresi në punë, Roboti se përballon dot dhe hidhet nga shkallët
11/07 21:24