Top Channel/ Video e rrahjes barbare të protestuesve vë në përgjegjësi policinë e Bullgarisë
18/09/2021 22:07

Disa protestues u rrahën barbarisht nga policia bullgare jashtë selisë së qeverisë së vendit në një protestë të 10 korrikut 2020. Por pamjet e rënda të kamerave të sigurisë janë shfaqur vetem së fundmi në parlamentin e vendit, ku njerëzit tërhiqen nga policët prapa kollonave dhe qëllohen pa meshire me grushta, shkelma e shkopinj gome. Protestat anti-korrupsion të verës 2020 bënin thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Boyko Borissov, çka u pasua me humbjen e tij ne zgjedhjet e parakohshme. Incidenti i rëndë i korrikut 2020 kishte kaluar pa shumë zhurmë deri muajin e kaluar kur pamjet u treguan në parlamentin e vendit e më pas në mediat e gjera. Prej vitit 2000, gjykata e Strasbourg ka dënuar Bullgarinë në 46 raste të dhunës së ekzagjeruar nga policia. Në BE vetëm Rumania ka më shumë kritika në këtë aspekt me 64 kritika nga Gjykata e Strasburg, vend me një popullsi 3 herë më të madhe se rreth 7 milionët e Bullgarisë.

Top Channel/ Porti i Sudanit në Detin e Kuq, lakmohet nga fuqi të rajonale
20/10 21:45
Top Channel/ Zv. Kryeministri taliban thotë se qeveria e Afganistanit është ‘gjithëpërfshirëse’
20/10 21:44
Top Channel/ Njerëzit mbushin Pagodën Shedagon për festivalin budist të Mianmar
20/10 21:44
Top News-Kryhet operacioni i jashtëzakonshëm/Veshka e derrit vendoset në trupin e njeriut
20/10 21:29
Top Channel/ Nuk ka pushtues që i ndal! Salloni i bukurisë në Kabul, ku vajzat ‘sfidojnë’ talebanët
20/10 19:05
Top News- BE, fonde për Drejtësinë/‘Një vend i Ballkanit do të anëtarësohet deri në 2024’
20/10 17:38
Top Channel/ 5 vjet burg për Benzema? Në gjyq për shantazhin me video seksuale ndaj Mathieu Valbuena
20/10 17:33
Top News- Pranga ish-ushtarëve gjermanë/Donin të krijonin një ushtri private terroriste
20/10 16:31
Top News – Avioni përplaset me ‘gardhin’ / Gjithë pasagjerët të sigurt në incidentin në Houston
20/10 16:29
Top News – Bombarduesit bërthamorë amerikanë / Momenti kur ndiqen nga avionët rusë mbi Detin e Zi
20/10 16:28
Top News – Një fëmijë ngjitet në skenë… / Papa i jep një karrige dhe kapelën e bardhë
20/10 16:25
Top News – Anulon vizitën në Irlandën e veriut / U këshillua nga mjekët, ç’po ndodh me mbretëreshën
20/10 16:02
Top News – Zjarr nga ferri, shpërthen mali Aso / Hi dhe llavë nga krateri, turistët në ‘arrati’
20/10 16:01
Top News – U mbytën në luftën e dytë botërore / Anijet fantazëm japoneze dalin në sipërfaqe
20/10 15:53
Top News – Refuzon çmimin për të moshuarit / Mbretëresha: I plakur është ai që ndjehet i tillë
20/10 15:17
Top News – Dy emigrantë të vdekur në furgon / Austri, operacion kërkimi për trafikantët
20/10 14:56
Top News – Breshër i frikshëm në Australi / Kokrrat sa një portokall, shkatërrojnë makina e shtëpi
20/10 14:54
Top Channel/ Toka përpin shtëpitë, lumenjtë marin para banorët, 100 të vdekur nga përmbytjet në Indi
20/10 14:34
Top News- Teoria e re e Harvardit/‘Universi ynë është krijuar në laborator’
20/10 14:13
Top News – Në fund të detit për 1 mijë vjet / Zhytësi izraelit gjen shpatën e kalorësve templarë
20/10 14:12