Top Channel/Video dramatike! Policët ndalojnë “kafshërisht” të riun në SHBA, ndërron jetë në spital
21/03/2023 22:34

Pamje të rënda video janë publikuar nw SHBA ku tregohet vdekja tragjike e një 28-vjeçari me ngjyrë, teksa mbahet përtokë nga rreth 10 policë, kur po e shtronin në një spital mendor në SHBA. Vdekja e Irvo Otieno më 6 mars në Virginia ka hapur hetime vrasjeje ndaj oficerëve të përfshirë dhe ka hedhur sërish vëmendjen ndaj brutalitetit të policisë, sidomos ndaj njerëzve me probleme mendore. Otieno ishte i prangosur kur policia e solli atë nga burgu i qytezës së Richmond, Virginia, në spitalin pranë Petersburg. Mediat vendase kanë publikuar filmimin 27 minuta nga kamerave te sigurisë së spitalit ku shihet që shtatë oficerë sjellin në një dhomë Otieno, të zhveshur nga mesi e lart. Në video shihet që i ndaluari nuk reziston ndaj oficerëve. Ata më pas e shtrijnë përtokë duke e mbajtur për së gjati, dhe një oficer për arsye të paditura, mëshon me gju prapa kokës apo qafës së Otieno. Pas disa sekondash i ndaluari nuk lëviz më dhe përpjekjet e punonjësve e të policëve për ta risjellë në jetë, nuk japin asnjë rezultat. Shtatë policë dhe tre punonjës spitali, shumica e të cilave afro-amerikanë, janë akuzuar për vrasje të gradës së dytë. Otieno ishte marrë në stacionin e policisë dy ditë pasi kaloi një krizë të shëndetit mendor. Pasi u mbajt tre ditë në stacion, ai u transferua në spitalin shtetëror ku humbi jetën. Rezultatet paraprake të autopsisë thonin se ai vdiq nga asfiksia teksa "ndalohej fizikisht". Pamjet: AFP

Top News – Kush janë bosët e krimit që jetojnë në Dubai?/ Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa e lirisë’
06/06 17:17
Top Channel/ Dhjetëra të vdekur e të zhdukur, furi e motit në Haiti-Ujrat “rrethojnë” qytetin!
06/06 15:10
Top Channel/ BE kërkon “dallimin”: Të shënohen përmbajtjet e krijuara nga AI!
06/06 15:07
Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06
Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06 12:41
Top News – Katastrofë nukleare, përmbytje apokaliptike!? Putin hedh në erë digën, ndizet frika
06/06 12:26
Top Channel/ Spiunoi për rusët, gjendet i vdekur në burg agjenti i FBI-së!
06/06 12:24
Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06 12:21
Top News – Taylor Swift shpërthen në lot/ Këngëtarja qan në koncert për dashurinë e humbur
06/06 12:20
Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06 12:14
Top Channel/ Shkeli privatësinë e fëmijëve, Microsoft: 20 milionë dollarë gjobë!
06/06 12:10
Top News – Shkelje e privatësisë së fëmijëve / Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë
06/06 11:53