Top Channel/ Vendosen sanksione kundër Rusisë/ Rusët përgjigjen: S’ndryshojmë politikën me kërcënime
23/02/2022 19:37

SHBA ka vendosur sanksione të reja gjatë orëve të fundit ndaj Rusisë ku përfshihen kryesisht anëtarët e familjeve të rrethit të ngushtë të Presidentit rus Vladimir Putin. Denis Bortnikov dhe Vladimir Kiriyenko, dy persona të cilëve u janë vendosur sanksione individuale nga Departamenti i Thesarit të martën, mbajnë pozicione të larta në biznesin rus. Të dyve do tu bllokohen pasuritë në SHBA. Ndërkohë sanksione u vendosën edhe për dy banka ndër më të rëndësishmet në Rusi. Bashkimi Europian vendosi gjithashtu sanksione ndaj deputetëve të dumës ruse të cilët i dhanë aprovimin presidentit rus që të dërgojë ushtrinë jashtë kufijve të Rusisë, çka tregon qëllimet e putin për të sulmuar Ukrainën. Australia njoftoi se do të shënjestrojë dhe ajo dy banka ruse e do të ndalojë udhëtimin për tetë anëtarë të Këshillit të Sigurimit të Putinit. Kryeministri japonez, Fumio Kishida, njoftoi gjithashtu se qeveria e tij do të ndalojë shpërndarjen e re të letrave me vlerë të qeverisë ruse në Japoni, si dhe do të ndalojë udhëtimin e njerëzve të lidhur me dy rajonet separatiste ukrainase dhe do të ngrijë asetet e tyre. Por për ambasadorin e Rusisë në SHBA këto sanksione nuk do të zmbrapsin Rusinë.

Top Channel/Cilësia e ajrit, shqetësim në Ballkanin Perëndimor: Rriten vdekjet e parakohshme!
01/07 15:25
Top News – Boris Johnson i zhveshur…! / Putin përgjigjet i zemëruar: Do të dukej i shpifur
01/07 15:08
Top Channel/ Çekia “kthen pllakën”, presidenca e BE: Në fokus, negociatat me Shqipërinë dhe Kosova!
01/07 15:03
Top Channel/ Përvëlohet Europa: “Thyhen të gjithë rekordet e temperaturave, edhe në veri”!
01/07 14:32
Top Channel/ ”Na ngulët thikën pas shpine”, kurdët kundër Finlandës e Suedisë!
01/07 14:30
Top Channel/Johnsoni preku Putinin tek pika e dobët, tërbohet shefi i Kremlini- gati perplasja!
01/07 14:28
Top News-Tërheqja e rusëve nga Ishulli i Gjarprit/007-at britanikë:S’ishte xhest i vullnetit të mirë
01/07 14:14
Top Channel/ Greqia përgatitet “për luftë”, kërkon të blejë avionë F-35 nga SHBA-ja!
01/07 14:04
Top News – Covidin na e sollën ‘alienët’…! / Teoria e Kim Jong un: Erdhën nga kufiri koreanojugor
01/07 14:01
Top News -Ukraina, perspektivë të qartë evropiane/Von Der Leyen: Ndahuni nga ‘kthetrat’ e oligarkëve
01/07 13:58
Top News – Tanket e Putinit në Tallin…! / A do të mundet NATO të mbrojë Evropën?
01/07 13:28
Top News – Rusia dhe Kina kundër NATO-s / Aleanca ngriti alarmin: Kërcënim direkt, sfidë serioze
01/07 12:39
Top News – Rusia bombardon Odesën / ’Shi raketash’ të erës sovjetike, 18 civilë të vrarë
01/07 12:34
Top News – ‘Një vend, dy sisteme’ / Presidenti kinez në Hong Kong: Nuk ndryshon qeverisja
01/07 12:25
Top Channel/”Gjak dhe hekur”, Rusia sulmon Odesën- dhjetëra të vrarë e të plagosur
01/07 12:06
Top Channel/Jo kaq shpejt, Von der Leyen: Ukraina në BE, por kujdes korrupsionin e oligarkët!
01/07 12:05
Top Channel/Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
01/07 12:02
Top Channel/ Qeveria e Abazoviç në rrezik. Marrëveshja me kishën ortodokse serbe e fut në telashe
30/06 23:04
Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40