Top Channel/ Veliaj me sportistët që përgatiten të përfaqësojnë Shqipërinë në Tokio
29/05/2021 13:01

Nga Parku i Liqenit, aty ku tashmë sportistët elitarë kanë dhe pistat e tyre të stërvitjes, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, së bashku me kampionin e atletikës Izmir Smajljaj dhe futbollistin e mirënjohur Gjergj Muzaka, zhvilluan një takim me të rinj e të reja pak përpara zhvillimit të Lojërave Olimpike në Tokio. Smajljaj ka rrëfyer se për rrugën e tij drejt suksesit është frymëzuar por dhe mbështetur shumë nga familja e tij të cilës i dedikon edhe titullin kampion europe në vitin 2017. “Unë kam lindur në Shkodër, në një familje sportistësh. Babanë e kam pasur volejbollist po ashtu edhe xhaxhanë. Filloi edhe motra të merrej për një periudhë kohe, por e la. Më pas më futi babai në sportin e atletikës, ishte ai që më shtyu. Sportin e kam filluar në moshën 9-vjeçare e si cdo fëmijë kisha qejf të vrapoja, të ecja. Gradualisht duke bërë stërvitje, fillova të merrja pjesë në garat kombetare, ku fillova të spikat në garat e kërcimeve. Çdo kërcim që bëja ishte emocion i papaërshkueshëm dhe sa më shumë argëtohesha aq më shumë kisha motivim të ecja përpara. Duke parë lumturinë e familjes simë, kisha një motivim për më shumë e kështu arrita duke fituar gara e duke thyer rekorde deri kur erdhi viti i artë në 2017 ku dola Kampion i Europës,” tha Smajljaj. Ai shtoi se në Tiranë ka gjetur gjithçka i duhej për tu stërvitur dhe për të ecur përpara. “Kam pasur shumë sakfrifica, por që nga ardhja ime në Tiranë dhe pas Europianit, unë në Tiranë kam gjetur një dritare të hapur, kam pasur mbështjen e kryetarit dhe të falenderoj për gjithçka ke bërë deri më sot. Që nga ardhja në Tiranë jam shumë i kënaqur me kushtet. Tirana i plotëson të gjitha kushtet për mua, sidomos me pistën e re që është bërë këtu. Shpresoj të kemi dhe një pistë tjetër me 6 korsi. Kryetari na ka dhënë fjalën që do ta bëjmë dhe shpresoj ta bëjnë sa më shpejt.Tirana është e mbushur me aktivitete sportive kështu që jam me fat që kam ardhur në Tiranë,” deklaroi më tej sportisti. Kryebashkiaku Veliaj u shpreh se në sport ashtu si në jetë, duhet të përgatitesh shumë për të arritur rezultatin, por për të tha ai, duhet të jesh i fokusuar.

Top Channel/ Berisha, akuza Plarent Ndrecës: Histori prej hajduti si drejtorët e 5D
21/06 23:13
Top Channel/ 4 shtete në “black out”. Reuters: Si u ndërpre energjia në Shqipëri, Mal të Zi…
21/06 23:11
Top Channel/ Nephew në Tiranë: Në fokus rëndësia për të eliminuar pandëshkueshmërinë
21/06 22:28
Top Channel/ Divorci Meta- Kryemadhi, Braho: Në Skrapar kemi një shprehje ‘Hapu dhè e merri brenda’
21/06 21:56
Top News/ Makina merr para motorin dhe futet brenda në lokal, plagosen tre persona
21/06 20:54
Top News/ Aksident i rëndë në Fier/ Automjeti përplas të moshuarin me biçikletë
21/06 20:52
Top Channel/ Zgjedhjet në Universitete! Tonin Gjuraj fiton në Shkodër, në Korçë Lorenc Ekonomi
21/06 19:48
Top Channel/ 8 apartamente dhe llogari bankare! GJKKO konfiskon pasuritë e trafikantit shqiptar
21/06 19:42
Top Channel/ Po kalonte rrugën me biçikletë, i moshuari përplaset nga një makinë në Fier
21/06 19:41
Top Channel/ Mandati i Olta Xhaçkës/ Gjyqi në kushtetuese, demokratët duan t’i djegin muajt e fundit
21/06 19:38
Top News/ Sot dita më e nxehtë, policia jep shishe me ujë për turistët dhe qytetarët
21/06 19:37
Top Channel/ Ndryshime në Qeveri e PS! Spiropali: 3/4 e qeverisë apo Parlamentit mund të mos jetë
21/06 19:34
Top Channel/ Shpërthen bombola e gazit në Vlorë, 62-vjeçarja përfundon në spital
21/06 19:19
Top News/ ‘Metamorfoza’, shtyhet sërish seanca. Gjykata nuk merr vendim pas mungesës së avokatit
21/06 17:26
Top News/ Plumbi i Artë ‘ndan’ të akuzuarit. Gjysma e të arrestuarve kërkojnë gjykim të shkurtuar
21/06 17:24
Top Channel/ Zgjedhjet në universitetin e Durrësit, pjesëmarrje e lartë e studentëve
21/06 17:21
Top Channel/ Skandal në Universitetin e Tiranës! Mediat s’lejohen të hyjnë në qendrat e votimit
21/06 16:52
Top News/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Apeli mbyll dëgjesat e palëve, më 1 korrik jep vendim
21/06 16:49
Top News/ Si u abuzua me fondet IPARD në Shqipëri/ OLAF zbardh skemën dhe çon dosjen në prokurori
21/06 16:46
Top News/ Defekt i rëndë në sistem. Mbingarkesa lë pa energji vendin dhe rajonin
21/06 15:56