Top Channel/ Vdiq gjatë lindjes, familjarët e 31-vjeçares nga Fieri protestojnë para prokurorisë
10/05/2021 10:52

Paraditen e kësaj të hëne janë mbledhur përpara prokurorisë së Fierit familjarët e Elisabeta Lamaj, 31-vjeçares nga Ballshi që humbi jetën gjatë lindjes, në maternitetin e Fierit. Familjarë të Elisabeta Lamaj dhe të bashkëshortit të saj protestojnë përpara prokurorisë, pasi sipas familjarëve 31-vjeçarja humbi jetën për shkak të pakujdesisë së mjekëve. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në prill të këtij viti. 31-vjeçarja, nga fshati Drenovë Mallakastër ndërroi jetë ndërsa mjekët ndërhynë për të shpëtuar foshnjën. Familjarët kërkojnë të zbardhet ngjarja dhe të vendoset drejtësia në vend. Bashkëshorti i Elisabeta Lamajt shprehet se nuk janë marrë dëshmitë e familjarëve. “Ne kemi ardhur vetëm për të marrë një përgjigje. Asnjëri s’na ka pyetur, deri sot kanë neglizhuar çdo gjë dhe vazhdojnë ta neglizhojnë. Kam ardhur me familjarët e mi dhe do vijmë çdo ditë sepse nuk është marrë asnjë masë nga prokuroria sepse e kanë lënë çdo gjë në harresë. Asnjë masë nuk është marrë, mjeku vazhdon të punojë, vazhdon të jetë i qetë në jetën e vetë. Asnjë pezullim nuk është bërë, deri në momentin që do të dalë ekspertiza mjeko ligjore. Por jo, Eduard Kapaj dhe Suela Kapaj dhe anestezistin nuk e di kush është dhe nuk e kam mësuar as sot. Për mjekim të pakujdesshëm, unë kam shkuar, kam blerë medikamente. Të gjithë kamerat e spitalit duhet të merreshin të sekuestroheshin, serverat të gjitha, nuk e di. Asnjë përgjigje nuk kam marrë, ndaj unë sot kam ardhur këtu. Është një muaj dhe askush nuk më ka pyetur si ka ndodhur, çfarë ke parë. Unë i kam parë të gjitha veprimet, kam parë ardhjen e mjekëve pa uniformë, sikur kishin ardhur për të mbështetur Eduard Kapajn. Një herë doli tha trombozë, herën e dytë doli tha arrest kardiak, nuk mund të ndodhin njëkohësisht. Unë kërkoj drejtësi t shkojë deri në fund dhe prandaj kam ardhur këtu, prokuroria të na japi përgjigje. Do vazhdojmë ta gjejmë përgjigjen, nuk mund të them se si”, shprehet ai.

Top Channel/ Pamjet nga aksioni, hoteli në gjirin e Manastirit kthehet në gërmadhë
18/06 16:30
Top News – 3700 ankesa për prokurorë e gjyqtarë/ Por, për 1 mijë prej tyre është marrë vendim
18/06 16:13
Top Channel/ Ndërtimet pa leje/ Prishet hoteli i vetëm në gjirin e Manastirit
18/06 15:50
Top Channel/ Heci i Bënçës. Banorët konfliktohen me kompaninë ndërtuese, dhunohet edhe Auron Tare
18/06 15:19
Top Channel/ Veliu dhe Mehmeti nënshkruajnë Memorandumin e Bashkëpunimit
18/06 15:07
Top News – Vendimi i papritur për 82 mln lekë/ 31 pasuritë miliona euro të Moisi Habilajt
18/06 14:54
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg. Gjykata konfirmon dënimin për trafik droge
18/06 14:44
Top News – Operacion, ‘Gaxhai’ del nga burgu/ I ‘forti’ i Vlorës i dënuar me burg përjetë
18/06 14:15
Top Channel/ Elbasan. Aktiviteti sensibilizues, stop shfrytëzimit të fëmijëve për punë
18/06 14:10
Top News – Kërcënimi për pasurinë e gjyqtarëve/ Do sekuestrohet, kërkesë e ndërkombëtarëve
18/06 14:00
Top News – Urdhrat e prerë në luftën antikrim/ Si duhet të veprojnë strukturat e hetimit
18/06 13:37
Top Channel/ Përplasje mes banorëve të Bënçës dhe pronarëve të kompanisë së asfaltit
18/06 13:30
Top News – Momenti i duhur për kthesën e forte/ Sekuestrimi i pasurisë së të korruptuarve
18/06 13:22
Top News – BE hap rrugët për shqiptarët/ Do lëvizin lirshëm, pas bllokimit një vit
18/06 12:53
Top Channel/ Vlorë. Humb jetën shtetasi austriak, dyshohet se…
18/06 12:45
Top Channel/Leli refuzon ballafaqimin me këshilltarët,kërkon pezullimin nga detyra të Agron Gjipali
18/06 12:37
Top Channel/ Jo punës së fëmijëve/ Aktivitete në Elbasan për sensibilizmin kundër shfrytëzimit
18/06 12:36
Top Channel/ Po vjen i nxehti afrikan/ Të dielën temperaturat shkojnë në 34 gradë
18/06 12:33
Top Channel/ Rregullat e reja për plazh/ Sa po zbatohen në bregdetin e Durrësit
18/06 12:32
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg/ Solli kokainë me banane nga Ekuadori
18/06 12:25