Top Channel/ Vdekja e Mbretëreshës, rebelohet Komonuelthi: Vendet kërkojnë shkëputje!
19/09/2022 19:53

Shenjat e para kishin nisur me kohë, por duket se vdekja e mbretëreshës Elizabetë këputi fijen e fundit shpirtërore që mbante lidhur disa vende të Komonuelthit me kurorën britanike. Vdekja e saj ka rindezur menjëherë debate në shumë prej ish kolonive britnike, duke vënë në pikëpyetje lidhjet e tyre të ardhshme me monarkinë. Britania nuk është e vetmja që ka tashmë një mbret të ri. Australia, Zelanda e Re, Kanadaja dhe Xhamajka janë ndër vendet ku mbreti Karli i tretë është kreu i ri i shtetit. Pesëdhjetë e gjashtë vende janë anëtarë të Komonuelthit, një bashkim i ish-kolonive britanike, me mbretin Karl në krye të tyre.“Shumë vende po shqyrtojnë rolin dhe vendin e tyre në Komonuelth. Mendoj se tashmë që Mbretëresha Elizabet ka vdekur, sigurisht që do të ketë më shumë lëvizje për t'u shkëputur prej tij”, thotë Sonjah Stanley Niaah e universitetit ‘Ëest Indies’.Kryeministri i Australisë po kërkon mbajtjen e një referendumi për heqjen e monarkut britanik si kryetar shteti.Shtetet e Karaibeve Antigua e Barbuda si dhe Shën Lucia janë shprehur për plane të ngjashme. Këtë javë, edhe autoritetet në Bahamas pohuan se është e mundur mbajtja e një referendumi të tillë. Një sondazh i zhvilluar në gusht para vdekjes së mbretëreshës tregoi se 56% e xhamajkanëve janë në favor të largimit të monarkut britanik nga pozita e kreut të këtij shteti.Vitin e kaluar ishulli Barbados u bë republikë, duke ndërprerë lidhjet me monarkinë britanike. Pjesë e debatit është dhe trashëgimia e sundimit kolonial. Britania dhe vendet e tjera evropiane skllavëruan miliona afrikanë deri në shekullin e 19-të, duke i detyruar ata të punonin në plantacione në Karaibe dhe në kontinentet amerikane.“Kjo pasuri e Komonuelthit i përket Anglisë, është diçka që ne kurrë nuk e kemi ndarë. Për ne në Xhamajkë, monarkia është një kujtesë e hidhur e të kaluarës sonë fatkeqe”, thotë Bert Samuels, i Këshillit të kompesimit të Xhamajkës.Monarkia ka shprehur dhimbje për abuzimet gjatë periudhës koloniale, por Britania nuk ka kërkuar zyrtarisht falje. Pamjet: AFP

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55