Top Channel/Vatra antraksi në Gjirokastër!Jashtë rrezikut personat e infektuar nga “plasja” gjatë…
13/04/2024 23:00

Antraksi apo plasja siç njihet prej blegtorëve është rishfaqur këtë vit në një vatër të re brenda qarkut të Gjirokastrës duke e çuar në 12 numrin e vatrave të klasifikuara për vaksinim në nivel qarku. Fshati "Asim Zeneli" në Gjirokastër u konfirmua si vatër e re e plasjes pas infektimit të katër personave që kishin therur dhe konsumuar një lopë jashtë kushteve të kontrollit veterinar. Personat e infektuar janë jashtë rrezikut për jetën ndërsa të gjithë krerët e të imëtave dhe gjedhëve po vaksinohen kundër antraksit. Shërbimi veterinar nuk ka dokumetuar raste të tjera të kafshëve të ngordhura por po mban në mbikqyrje situatën dhe po kryhen rreth 27000 doza vaksinash për rreth 26000 krerë të imëtash dhe gjedhësh ku për gjedhët po aplikohet vaksinim me dy doza. Krenar Veli operator i sistemit per vaksinimin Drejtoria e Bujqesise

Top Channel/Kolonia e piktorëve në Lushnjë/U japin shembullin e tyre artistëve të vegjël të qytetit
18/05 12:29
Top Channel/ Podcast me artistë/ I ftuari i kryeministrit Rama, këngëtari Frederik Ndoci
18/05 12:27
Top Channel/ Vdekjet nga ngrohja globale/ Valë e të nxehtit janë më vrastare
18/05 12:25
Top Channel/ Shpëtimtarja e kafshëve/ Vullnetarja që shpëton çdo vit 150 kafshë që jetojnë në rrugë
18/05 12:23
Top News/ I jepet lamtumira Enklejda Limaj/Familjarët në lot, të shokuar nga ngjarja
18/05 12:16
Top Channel/ Veset e turistëve / Kush është më koprraci dhe kush pi më shumë alkool
18/05 12:15
Top Channel/ U vra në Greqi, varroset në Vlorë/ Të afërmit e Enkelejda limaj kërkojnë drejtësi
18/05 12:10
Top Channel/ Falsifikonin ID/ Arrestohet punonjësi i gjykatës që ndihmonte kalimin e drogës në Angli
18/05 12:09
Top Channel/Operacioni i SPAK, Urdhër-arresti për Naim Stafukën, i akuzuar për përfshirje në atentat
18/05 12:07
TopNews/ Arrestohet IT i Gjykatës së Korçës/ Ktheu kancelarinë në bazë falsifikimi dokumentash
18/05 11:47
Top News- Rama rikthehet në vitet 90’/Fjalët e Berishës: ‘Ju s’keni vend këtu, doni llumin’
18/05 11:37
Top News/ Më mirë djali i Frederik Ndocit, sesa qytetar Amerikan!Artisti zbulon të vërtetat e jetës
18/05 11:08
Top News/ Thirrja e Frederik Ndocit dhe krenaria për Shkodrën- ‘Mos ikni, ikja është e lehtë’
18/05 11:07
Top News/ ‘Ju nuk keni vend këtu, doni llumin’, fjalët e Berishës që Rama nuk i harron kurrë
18/05 11:06
Top News/ ‘Letra Anonime’, njohja e Ramës me Frederik Ndocin dhe si e ‘shpëtoi’ Ardit Gjebrea
18/05 11:06
Top News/ Enver Hoxha, Ramiz Alia dhe Berisha, Rama rikthehet në vitet 90
18/05 11:05
Top News/ Kryeministri Rama me Frederik Ndocin/Vitet 90, kujtimet nga lëvizja studentore
18/05 10:48
Top News/ Policia aksion antikanabis në Skrapar/ Momentet kur zbulohet lënda narkotike
18/05 10:28
Top Channel/ Kultivonte kanabis në një pyll të Skraparit, arrestohet në flagrancë 27-vjeçari
18/05 10:03
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30