Top Channel/ Vaksinat anti-Covid, befason Biden: “Të pezullohen patentat”!
06/05/2021 11:34

Në një lëvizje të kritikuar nga kompanitë farmaceutike, port ë mbështetura nga OKB-ja, Presidenti Joe Biden përkrahu pezullimin e patentës për vaksinat kundër COVID-19, duke reaguar ndaj presionit në rritje nga ligjvënës demokratë dhe më shumë se 100 vende të tjera. Biden foli për një pezullim të përkohshëm – duke përmbysur kështu dukshëm qëndrimin e mëparshëm amerikan. Fjalimi I tij në Shtëpinë e Bardhë u pasua menjëherë nga një deklaratë zyrtare e negocjatores së vet kryesore të tregtisë, Katherine Tai. "Kemi të bëjmë me një krizë globale shëndetësore dhe rrethanat e jashtëzakonshme të pandemisë COVID-19 kërkojnë masa të jashtëzakonshme", tha Tai. Koha është thelbësore, shtoi ajo. India dhe Afrika e Jugut ishin vendet kryesore që mbështetën këtë lëvizje me arsyetimin se ajo do të ndihmojë të shtohet prodhimi I vaksinave. Prej të paktën 6 muajsh, ato dhe gati 60 vende të tjera këmbëngulin që patentat të pezullohën. Prodhuesit e ilacave megjithatë kundërshtojnë, duke thënë se një masë e tillë nuk do ta ketë efektin e dëshiruar. Menjëherë pas deklaratës së Bidenit, aksionet e një sërë kompanive amerikane që prodhojnë vaksina kundër COVID-19 ranë, përfshirë këtu Moderna Inc dhe Pfizer Inc. lëvizja e Bidenit u vlerësua pozitivisht nga kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili në një postim në Tëitter e quajti atë “ Një moment monumental në luftën kundër Covid 19”.

Wake Up/ Prapaskenat e “Shqiptares” që bëri bashkë Luar Aranin dhe Ermal Fejzullahun
18/06 11:16
Wake Up/ “Ermal Fejzullahu natyrë sportive, s’ia njihja këtë anë”.Luar flet për duetin me këngëtarin
18/06 11:08
Wake Up/ Gazetari Ervin Kurti: Ja cilët VIP-a vuajnë nga sindroma e protagonizmit
18/06 10:34
Wake Up/Orjola Pampuri:Sindroma e protagonizmit nxitur nga rrjetet sociale rrezikon shëndetin mendor
18/06 10:33
Wake Up/ Orkideja që mendohej e zhdukur çel papritur në tarracën e bankës së Londrës
18/06 10:14
Wake Up/ Familja që trashëgon në 18 breza recetën 400 vjeçare të sushit
18/06 10:14
Wake Up/ “Fëmijët të mos vaksinohen sidomos ata nën moshën 15 vjeç” Rekomandimi i Dr.Arban Domit
18/06 09:59
Wake Up/ Nga 1 korriku hiqet tarifa roaming në Ballkanin Perëndimor.AKEP:Ja si do të funksionojë?
18/06 09:58
Wake Up/ Dr.Arban Domi: Kombinimi i vaksinave anticovid efikas vetëm me Pfizer dhe Moderna
18/06 09:56
Wake Up/ Sindroma e dëshirës për t’u dukur fenomen në rritje, shkak rrjetet sociale
18/06 09:35
Wake Up/ Arban Domi i Geovax: Tri arsyet pse po aplikohet kombinimi i vaksinave anticovid
18/06 09:28
Wake Up/ Shtypi i ditës, 18 Qershor 2021
18/06 09:14
Wake Up/ Diell dhe rritje e ndjeshme temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
18/06 09:13
Wake Up/ Kastriot Tusha për muzikën sot: Edhe në Eurovision shkojmë më muzikë të vjedhur
17/06 11:24
Wake Up/ Kastriot Tusha: Artisti kërkon perfeksionin jo vetëm në skenë, ndaj është kritik
17/06 10:57
Wake Up/ Pulëbardhat braktisin ujin, preferojnë të “jetojnë” në qytet
17/06 10:19
Wake Up/ Kamionistët që hanë rregullisht FastFood kanë më shumë të ngjarë të bëjnë aksidente
17/06 10:17
Wake Up/ Zv/Ministrja Çuçi: Si do të kontrollohen bizneset që s’ respektojnë protokollin në plazhe
17/06 09:59
Wake Up/ Psikologia: Seksi dhe vdekja temat që prindërit e kanë të vështirë t’u flasin fëmijëve
17/06 09:53
Wake Up/ Pingpongu sporti që po ri ngrihet pas kolapsit disa vjeçar gati për gara ndërkombëtare
17/06 09:36